فرمول های طلایی و ارزشمند برای نوشتن عنوان جذاب

نوشتن عنوان جذاب

نوشتن عنوان جذاب یکی از موارد بسیار مهم برای جذب کار است. در واقع کاربر قبل از اینکه مقاله شما را بخواند یا صفحه‌ی سایت شما را ببیند، با عنوان مقاله شما ارتباط می‌گیرد. اگر عنوان به اندازه کافی گیرا و جذاب باشد، مخاطب ترغیب می‌شود تا به مطالعه‌ی ادامه‌ی مطلب شما بپردازد.

در حقیقت قدم اول برای ارتباط گرفتن با مخاطب و پر بازدید شدن یک مقاله، استفاده از یک عنوان خاص و جذاب است. اگر شما سایتی دارید که می‌خواهید آن را ارتفاع دهید یا به عنوان یک تولید کننده محتوا به دنبال راه‌های پیشرفت در کار خود هستید، این مقاله از نوبل محتوا را از دست ندهید و تا پایان همراه ما باشید، تا با راه‌هایی که باعث جذابیت بیشتر عنوان مقاله شما می‌شود، آشنا شوید.

راهکارها و نکته های مهم برای نوشتن عنوان جذاب

در این بخش چند راهکار کاربردی و ساده برای جذاب‌تر کردن عنوان مقالات، برای شما ارائه خواهیم داد و در ادامه به بررسی و توضیح مفصل هر کدام خواهیم پرداخت:

نوشتن عنوان جذاب

 • با به کار بردن صفات عالی در عنوان مقاله به آن جذابیت ببخشید
 • گاهی عنوانی مخالف با عموم نویسنده‌ها و عناوین به کار برده شده انتخاب کنید
 • با طرح یک پرسش عنوان خود را بنویسید
 • همیشه از موفقیت ننویسید، گاهی به دلایل شکست نیز اشاره کنید
 • در عناوین خود از درصد نیز بهره ببرید
 • نوشتن اعداد در عنوان مخاطب را به سمت مقاله شما سوق می‌دهد
 • وقت بیشتری برای انتخاب عنوان بگذارید و از اولین موردی که به ذهنتان می‌رسد، استفاده نکنید

با به کار بردن صفات عالی در عنوان مقاله به آن جذابیت ببخشید

صفات عالی به طور معمول به همراه تر و ترین می‌آیند و در واقع یک حس بهتر و قابل اعتمادتر را به مخاطب القا می‌کنند. فرض کنید دو عنوان با مضمون افزایش فالوور پیش روی شما است: یکی تضمینی‌ترین راه‌های افزایش فالوور و دیگری راه‌هایی برای افزایش فالوور، شما بیشتر به سمت کدام عنوان جذب می‌شوید؟ طبیعی است که گزینه‌ی اول، بیشتر شما را  به خود جذب خواهد نمود.

پس استفاده از صفات عالی را برای نوشتن عنوان جذاب در اولویت خود قرار دهید. صفاتی مانند، بهترین، بزرگ‌ترین، کاربردی‌ترین، داغ‌ترین و صفات دیگری از این قبیل می‌توانند، گیرایی و نفوذ عنوان شما را افزایش دهند و باعث پربازدیدتر شدن سایت و مقاله‌ی شما شوند.

نوشتن عنوان جذاب

گاهی عنوانی مخالف با عموم نویسنده‌ها و عناوین به کار برده شده انتخاب کنید

با کمی سرچ و جستجو خواهید دید که در بیشتر مقالات و مطالب منتشر شده در سایت‌ها، عناوینی استفاده شده که تا حدودی شبیه به هم هستند. همچنین در بیشتر مواقع به جنبه‌ی مثبت موضوع پرداخته شده است. در این میان کمی تفاوت و تناقض مطلب شما را خاص‌تر خواهد کرد. به عنوان مثال، در نوشتن مطلبی در رابطه با خواص زعفران، بیشتر عناوینی با چنین مضمون‌هایی به چشم می‌خورد:

 • با خواص بی‌نظیر زعفران آشنا شوید؟
 • زعفران چه خواصی دارد؟

و موارد دیگری از این قبیل، اما اگر به دنبال دیده شدن و نوشتن عنوان جذاب برای مقاله‌ی خود هستید، می‌توانید عناوینی مانند عناوین زیر به کار ببرید:

 • زعفران را از منوی غذای خود حذف کنید
 • به 3 علت از مصرف زعفران بپرهیزید

با نوشتن چنین عناوینی شما باید از مضرات زعفران در مقاله خود سخن بگویید تا با عنوان مقاله شما همخوانی داشته باشد.

با طرح یک پرسش عنوان خود را بنویسید

سعی کنید با قرار دادن خود به جای کاربر، در عنوان خود سوالی را مطرح کنید که کاربر هم با همان پرسش شروع به جستجو کرده است. در واقع زمانی که مخاطب پرسشی که در ذهن خود دارد را در عنوان مقاله شما مشاهده می‌کند، متوجه خواهد شد که شما در این مطلب پاسخ این سوال را مطرح کرده‎‌اید و به مطالعه‌ی مقاله شما ترغیب خواهد شد. به عنوان مثال؛ چگونه به یک تولید کننده محتوا تبدیل شویم؟

طرح پرسش

همیشه از موفقیت ننویسید، گاهی به دلایل شکست نیز اشاره کنید

برای نوشتن عنوان جذاب سعی کنید از ناکامی و شکست نیز سخن بگویید. در واقع کاربربیشتر اوقات با روبرو شدن با یک مشکل یا شکست به جستجو می‌پردازد. به عنوان مثال زمانی که کاربر تمام مراحل برای افزایش فالوور در اینستاگرام را رعایت کرده اما نتیجه‌ای از آن به دست نیاورده است. عنوانی با مضمون “دلایل موفق نشدن در جذب فالوور چیست؟” می‌تواند مخاطب را در یک نگاه به خود جذب کند.

در عناوین خود از درصد نیز بهره ببرید

هنگام خرید یک محصول زمانی که شما روی بسته بندی آن نوشته‌ی “100% ارگانیک” را مشاهده می‌کنید، بیشتر ترغیب به خرید آن می‌شوید. در نوشتن عنوان جذاب هم این موضوع صدق می‌کند؛ یعنی گاهی اوقات با دیدن درصد در عنوان یک مقاله، بیشتر به سمت خواندن آن مطلب سوق پیدا می‌کنید. به عنوان مثال، آموزش زبان انگلیسی 100% رایگان و موارد دیگری از این قبیل.

 نوشتن اعداد در عنوان مخاطب را به سمت مقاله شما سوق می‌دهد!

نوشتن اعداد هم مانند نوشتن درصد تاثیر قابل توجهی روی دیده شدن عنوان مقاله شما دارد. زمانی که شما از عدد در عنوان استفاده می‌کنید، مخاطب اینگونه برداشت می‌کند که شما به صورت دسته بندی شده و مرتب به توضیح مطالب پرداخته‌اید. در این صورت بیشتر به خواندن مقاله‌ی شما مشتاق می‌شود؛ چرا که مخاطب می‌خواهد در زمان کمتری به پاسخ خود برسد و مقاله‌ای که دسته بندی شده و به صورت چک لیست نوشته شده باشد این امکان را به کاربر می‌دهد. به عنوان مثال؛

 • 10 روش کاربردی برای افزایش سرعت در تست زنی
 • روش‌های کاربردی برای افزایش سرعت در تست زنی

در این مثال عنوان اول شانس بیشتری برای کلیک خوردن دارد.

زمان بیشتری صرف انتخاب عنوان کنید 

برای انتخاب و نوشتن عنوان جذاب برای مقاله ابتدا یک برگه در کنار خود قرار دهید و سپس هر عنوانی که به نظرتان جذاب آمد را روی آن بنویسید. سعی کنید در حداقل 15 عنوان را در روی برگه ثبت کنید. بعد از آن با نگاه مخاطب آنها را بررسی کنید و هر کدام که جذابیت بیشتری دارد و می‌تواند کاربر را به ورود به سایت شما سوق دهد را انتخاب کنید. در حدود 10 تا 15 دقیقه برای نوشتن عنوان وقت در نظر بگیرید.

صرف زمان بیشتر برای نوشتن عنوان

نوشتن عنوان جذاب چه کاربردی دارد؟

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که عنوان مقاله چرا تا این حد مهم است و چه کاربردی دارد. عنوان به چند دلیل مهم است از جمله:

 • روی سئوی سایت شما بسیار تاثیر گذار است: در واقع عنوان شما چکیده‌ای از مطلب و مقاله‌ی اصلی شما است و موتورهای جستجو با توجه به آنها پی می‌برند که مقاله شما در رابطه با چه موضوعی آماده شده است. حتی اگر شما کلماتی را در عنوان تغییر دهید، نتایج جستجوی شما نیز متفاوت خواهد بود.
 • شانس کلیک خوردن مقاله و ورود مخاطب به سایت شما بالاتر می‌رود: همانطور که قبل‌تر اشاره کردیم، زمانی که عنوان جذاب و گیرا باشد، مخاطب سعی می‌کند آن را انتخاب کند و به مطالعه‌ی آن مقاله بپردازد.
 • کاربر را به سمت مقاله شما هدایت می‌کند: بیشتر از جذابیت خود مقاله، در نگاه اول جذابیت عنوان است که کاربر را مجذوب خود می‌کند. در واقع حتی اگر مقاله‌ی بسیار با کیفیتی هم تولید کرده باشید، اما عنوان آن را گیرا و جذاب ننوشته باشید، احتمال جذب کاربر کمتر خواهد بود.

سخن پایانی

در این مقاله به روش‌هایی برای نوشتن عنوان جذاب اشاره کردیم. شما می‌توانید با یک عنوان جذاب تا چند برابر ورود مخاطب به سایت خود را افزایش دهید و تعامل سایتتان را بالاتر ببرید. برای نوشتن عنوان خلاقیت و نوآوری به خرج دهید تا نتیجه عالی و خوبی به دست بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.