قیف بازاریابی چیست؟ و تولید محتوا چه تاثیری می‌تواند بر آن داشته باشد؟

قیف بازاریابی چیست

این روزها در بازاریابی دیجیتال و کسب‌وکارهای آنلاین درباره قیف بازاریابی بسیار شنیده می‌شود. اگر صاحب یک وب‌سایت یا شغل آنلاین هستید، به طور حتم این فرآیند را تا به حال تجربه‌ کرده‌اید؛ حتی اگر درباره آن چیزی نشنیده‌ باشید. قبل از اینکه درباره قیف بازاریابی توضیح دهیم، باید اعتراف کنیم که هر کسب‌وکاری برای بقا و رشد مداوم نیاز به تولید محتوا دارد. در واقع به واسطه تولید محتوای حرفه‌ای و هدف‌مند می‌توان بازده قیف بازاریابی را به طرز عجیبی افزایش داد. محتوای مفید و باکیفیت با افزایش آگاهی مشتریان و رفع نیاز آنها، سبب حفظ مشتریان و تبدیل آنها به مشتری ثابت و وفادار می‌شود.

در مقوله قیف بازاریابی و تاثیر تولید محتوا بر آن سوالات زیادی وجود دارد. اگر شما هم مانند هزاران نفر دیگر به دنبال یافتن پاسخ سوالات زیر هستید، تا ادامه مطلب با نوبل محتوا همراه باشید.

  •       قیف بازاریابی چیست؟
  •       بهترین نوع محتوا برای هر مرحله از قیف بازاریابی چیست؟
  •       چرا قیف بازاریابی برای کسب‌وکارها مهم است؟
  •       چگونه برای تجارت خود یک قیف بازاریابی ایجاد کنیم؟

منظور از قیف بازاریابی محتوا چیست؟

قیف بازاریابی یا همان Marketing funnel به زبان ساده یعنی یک مدل استراتژیک که نشان دهنده کل سفر خرید افراد از لحظه‌ای که نام تجاری شما را می‌شناسند تا زمانی که به مشتری تبدیل می‌شوند. کسب و کارهای مختلف در این استراتژی از محتوا برای جذب مشتری‌های احتمالی و راهنمایی آنها به سمت خرید استفاده می‌کنند. همانطور که مشخص است قیف بازاریابی دارای یک دهانه بزرگ بوده که هر چه به انتهای آن نزدیکتر می‌شوید، دهانه قیف باریک‌تر خواهد شد.

همه ما به نوعی در دنیای دیجیتال با مفهوم Marketing funnel سروکار داریم. برای اینکه در بازاریابی آنلاین بهتر متوجه قیف بازاریابی شوید، با یک مثال توضیح می‌دهیم. فرض کنید صاحب یک مغازه لباس فروشی فیزیکی هستید. بدون‌شک هر روز تعداد زیادی مشتری به مغازه شما مراجعه می‌کنند. برخی از آنها بعد از یک گشت‌وگذار ساده از لباس‌فروشی خارج می‌شوند. برخی از شما درباره اجناس سوال می‌پرسند و در این میان فقط تعدادی از آنها حاضر به خرید می‌شوند.

در واقع کسب و کار شما مانند یک قیف است که هر چه به دهانه آن نزدیکتر می‌شوید از تعداد مشتریان واقعی کاسته می‌شود. همانطور که متوجه شدید در فرآیند قیف بازاریابی هر چه قدر توانایی شما در تولید محتوای هدفمند و مورد نیاز مخاطبان بیشتر باشد، به جای قیف به یک استوانه نزدیکتر می‌شوید. در واقع تعداد بیشتری از مشتریان احتمالی حاضر به خرید از شما می‌شوند و در نتیجه نرخ تبدیل شما افزایش پیدا می‌کند.

قیف بازاریابی چیست

بهترین نوع محتوا برای هر مرحله از قیف بازاریابی چیست؟

تا به اکنون با مفهوم Marketing funnel آشنا شدید. این استراتژی همانطور که اشاره کردیم، مسیری است که مشتری طی می‌کند تا به هدف خود دست پیدا کند. بنابراین از ابتدای تا انتهای قیف بازاریابی، چند مرحله وجود دارد. این مراحل در کسب‌وکارهای مختلف و با توجه به استراتژی تولید محتوای آن متفاوت است. ما در این بخش یک مدل رایج قیف فروش را برای شما همراه نوبل محتوا شرح می‌دهیم. در واقع در تمام کسب‌وکارها به نوعی این سطوح در قیف فروش آنها وجود دارد.

بهترین نوع محتوا

  •       کشف
  •       جلب توجه کاربر
  •       تبدیل کاربر به مشتری
  •       حفظ مشتری

سطح اول از قیف بازاریابی، کشف

اولین مرحله در فرآیند قیف فروش برای هر کسب‌وکاری، کشف است. در این مرحله باید با تولید محتوای هوشمندانه مخاطب را با برند خود آشنا کنید. در اولین سطح از قیف بازاریابی نیاز به تولید محتوای آموزشی دارید. دقت داشته باشید که محتوای شما تبلیغ‌گونه به نظر نرسد. زیرا تبلیغات در این مرحله باعث آزار مخاطب می‌شود.

سعی کنید با تولید محتوایی که باعث حس کنجکاوی بیشتر مخاطب درباره برند شما می‌شود، او را به سمت دهانه قیف بازاریابی هدایت کنید. محتوای آموزشی شما در این مرحله باید اطلاعات کاملی درباره برند و محصولات شما به مشتری بدهد. به عنوان مثال برای کشف مشتری می‌توانید از رپورتاژ آگهی، پست وبلاگی، وبینار آموزشی، خبرنامه ایمیلی، ویدئو و حتی تبلیغات گوگل ادز استفاده کنید.

سطح اول از قیف بازاریابی

سطح دوم از قیف بازاریابی، جلب توجه کاربر

برای اینکه مشتری محصول یا خدمات شما را خریداری کند، ابتدا لازم است در او حس اعتماد ایجاد کنید. جلب توجه و اعتماد کاربر به او این اجازه را می‌دهد که برند شما را ارزیابی کند.

در این مرحله از قیف بازاریابی، اطلاعات کامل و شفافی از برند و محصولات خود به کاربر ارائه دهید. در سطح جلب توجه کاربر ممکن است همه افراد به کسب‌وکار شما اعتماد نکنند. بنابراین بهتر است از فروش حرفی به میان نیاورید. فقط کافی است در مورد محصول خود توضیحات لازم را به او بدهید. با او ارتباط مستقیم برقرار کنید و اجازه دهید از نظر دیگر مشتریان درباره محصول و خدمات شما مطلع شوند. تولید محتوای آموزشی در این مرحله به شما در رسیدن به هدفتان بسیار کمک خواهد کرد.

سطح سوم از قیف بازاریابی، تبدیل کاربر به مشتری

در خیلی از کسب‌وکارها این مرحله به عنوان آخرین سطح از قیف بازاریابی شناخته می‌شود. اما دیدگاه ما این گونه نیست و مرحله پایانی قیف فروش را حفظ مشتری می‌دانیم. در این سطح بعد از اینکه اعتماد مشتری را به برند خود جلب کردید، باید او را متقاعد به خرید کنید و در نتیجه محصول خود را بفروشید. در این مرحله می‌توانید از ابزارهای بازاریابی فروش استفاده کنید. به عنوان مثال مواردی همچون نقد و بررسی محصول، توصیه سایر مشتریان و حتی نمودارهای مقایسه‌ای به خرید مشتری از شما کمک می‌کنند.

تبدیل کاربر به مشتری

سطح پایانی قیف بازاریابی، حفظ مشتری

رونق و تداوم فروش محصولات هر برندی، با حفظ مشتری ارتباط مستقیم دارد. بعد از اینکه مشتری برای بار اول از کسب‌وکار شما خرید کرد، نباید او را رها کنید. نگهداری مشتری به نوعی باعث بازاریابی برای برندتان خواهد شد. در این مرحله از روش‌های مختلف می‌توان برای حفظ مشتری استفاده کرد. به عنوان مثال پشتیبانی، ارائه پیشنهادهای ویژه، آموزش‌های گام به گام، کدهای تخفیف و پیگیری ایمیل‌ها و ایمیل مارکتینگ؛ در وفاداری مشتری بسیار ارزشمند هستند.

چرا قیف بازاریابی محتوا مهم است؟

در بازاریابی مدرن، محتوا نقش بسیار مهمی دارد. هیچ کسب‌وکار آنلاینی بدون تولید محتوا به موفقیت نخواهد رسید. امروزه بخش زیادی از کاربران در دنیای آنلاین به جست‌وجو می‌پردازند. بنابراین از طریق تولید محتوای هدفمند به راحتی می‌توان مخاطبان را جذب کرد. به همین دلیل بیش از 77 درصد از مشاغل دارای استراتژی بازاریابی محتوا هستند. اگر در قیف بازاریابی محتوا سرمایه‌گذاری نکنید، رقبای شما این کار را انجام می‌دهند و با کسب رتبه بالاتر در نتایج موتورهای جست‌وجو موفق به جذب مخاطبان بیشتر و در نتیجه سودآوری بیشتر دست پیدا می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت که قیف بازاریابی محتوا و اجرای تمام مراحل آن برای هر کسب‌وکاری همراه با جذب مشتری واقعی و فروش است.

با توجه به موارد گفته شده در بالا می‌توان گفت که مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزیت قیف بازاریابی انجام بخش‌بندی بهتر اقدامات بازاریابی، هدایت محتوا، تبلیغات و سایر استراتژی‌هایی است که در طول سفر مشتری برای او مفید است. و از طرفی ایجاد تولید مشتری هدف برای شرکت کارآمدتر شده و بهره‌وری کل تیم شما را افزایش می‌دهد.

اهمیت استفاده از قیف بازاریابی

چگونه برای تجارت خود یک قیف بازاریابی ایجاد کنیم؟

ایجاد Marketing funnel برای موفقیت استراتژی دیجیتال هر کسب‌وکاری مفید است. اما همه نمی‌دانند که برای ایجاد قیف بازاریابی چه کارهایی را باید انجام دهند. در اولین قدم باید برای اقدامات خود هدف ایجاد کنید. به عنوان مثال هدف فروش بیشتر یا جذب ترافیک بالا. سپس باید مراحل مربوط به قیف را مشخص کنید.

با ایجاد تصویر بصری برای مراحل آن راحت‌تر متوجه می‌شوید که بهترین مدل برای کسب‌وکار شما چیست. با ایجاد قیف وقت آن است که تشخیص دهید در هر مرحله برای افزایش ترافیک مورد نظر، باید چه محتوایی ایجاد کنید. زیرا قرار است با تولید محتوای خاص، مخاطبان را به سمت خود جلب کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم به طور ساده در مورد مفهوم قیف بازاریابی و تاثیر تولید محتوا بر آن توضیح دهیم. همانطور که ملاحظه کردید استراتژی Marketing funnel یک کار پیچیده و سخت نیست. اما به منزله این هم نیست که اقدامی ساده است. تا زمانی که شرکت و کسب‌وکار شما فعال است، به آن نیاز دارید.

در بهترین حالت ممکن اگر بتوانید در بازاریابی محتوا عالی عمل کنید، قیف بازاریابی به یک استوانه تبدیل خواهد شد. برای اینکه بتوانید درصد زیادی از مخاطبان خود را به مشتری هدف تبدیل کنید، لازم است برای تولید محتوا در هر مرحله از قیف بازاریابی وقت کافی صرف کنید. دقت داشته باشید که لازمه تولید محتوای هدفمند و حرفه‌ای در هر مرحله از قیف، شناسایی نیاز مخاطب هدف و ایجاد محتوای موثر برای رفع نیاز او است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.