کلمه کلیدی چیست و چرا کلمات کلیدی مهم هستند؟

کلمه کلیدی چیست

همه افراد وقتی در گوگل به دنبال یک چیزی هستند، کلمه یا عبارتی را تایپ می‌کنند. به عنوان مثال اگر قصد خرید کیف جدید را داشته باشید، چیزی مانند «کیف زنانه جدید» را در موتورهای جستجو تایپ می‌کنید. به این عبارات کوتاه شده که نمایانگر سوالات جستجو هستند، کلمه کلیدی گفته می‌شود.

کلمات کلیدی به عنوان یک تجارت از اهمیت زیادی برخوردار هستند. به خاطر اینکه وقتی کاربران کلمات کلیدی یا عبارات مربوط به محصولات یا خدمات شما را جستجو می‌کنند، تمایل دارید که در موتورهای جستجو حضور پیدا کنید. برای قرار گرفتن در بالای نتایج صفحه جستجو باید این کلمات را در وب سایت خود بگنجانید. البته برای کسب رتبه‌های نخست صفحه اول گوگل فاکتورهای زیاد دیگری مانند امنیت وب سایت، سرعت بالا، لینک‌دهی، سئو داخلی، سئو خارجی، طراحی زیبا و … دارای اهمیت هستند. با این حال ایجاد صفحات و محتوایی که شامل کلمه‌کلیدی و عبارات مناسب باشد، برای شروع بسیار خوب است.

کلمه کلیدی چیست؟

کلمه کلیدی یا همان Keyword به کلماتی گفته می‌شود که محتوای صفحه و پست شما را به بهترین وجه توصیف می‌کنند. در واقع از آن می‌توان برای رتبه‌بندی یک صفحه خاص استفاده کرد. هنگامی که کاربران آن کلمه‌کلیدی یا عبارت را در موتورهای جستجو مانند گوگل سرچ می‌کنند، باید آن صفحه خاص را در وب سایت شما پیدا کنند. بیشتر کلمات کلیدی در طی فرآیند تحقیق کلمات کلیدی کشف می‌شوند و براساس میزان حجم جستجو، رقابت و قصد تجاری انتخاب می‌شوند.

با توجه به موارد گفته شده وقتی از کلمه کلیدی سخن به میان می‌آید، منظور ما می‌تواند یک کلمه یا عبارت کوتاه باشد. به طور کلی کلمات کلیدی براساس طول کلمه شامل انواع زیر هستند:

مفهوم درست کلمه کلیدی

کلمه کلیدی دم کوتاه (short tail)

به طور معمول کلمات کلیدی دم کوتاه از یک یا دو کلمه تشکیل شده‌اند. به عنوان مثال کلماتی مانند «کفش» یا «قهوه» را کلمه کلیدی دم کوتاه می‌گویند. اینها بسیار عمومی هستند، زیرا وقتی کاربر کلمات کلیدی کوتاه را جستجو می‌کند، به طور دقیق مشخص نیست که به دنبال چه چیزی است. آیا به دنبال خرید قهوه است؟ یا طرز تهیه قهوه مد نظر او است؟ شاید هم به دنبال فهمیدن خواص قهوه است؟ با توجه به این موارد کسب رتبه نخست در موتورهای جستجو با استفاده از کلمات کلیدی دم کوتاه بسیار دشوار است.

انتخاب کلمه کلیدی کوتاه همیشه منطقی نیست، زیرا حتی اگر جایگاه اول را هم به دست بیاورید و سهم زیادی از بازدیدکنندگان را کسب کنید، آیا تمام آن بازدیدکنندگان مشتری بالقوه شما خواهند بود؟ در بیشتر مواقع اینگونه نیست. اگر چه کلمات کلیدی کوتاه سرچ بالاتری دارند، اما نرخ تبدیل آنها کمتر از کلمات کلیدی دم دراز است و به همین دلیل توصیه می‌کنیم که بیشتر روی کلمات کلیدی متوسط و کلمات کلیدی دم بلند تمرکز کنید.

کلمه کلیدی متوسط (mid tail)

کلمات کلیدی متوسط به طور معمول از دو یا سه کلمه تشکیل شده‌اند. به عنوان مثال «بهترین کفش‌های ورزشی» از این نوع است. این نوع کلمات کلیدی دارای سرچ بالایی بوده و نسبت به کلمه‌کلیدی کوتاه رقابت کمتری دارند و البته جزئیات بیشتری را بیان می‌کنند. همچنین از نرخ تبدیل بالاتری برخوردار هستند، با این حال به اندازه کلمات کلیدی دم بلند نمی‌توانند هدف کاربر را مشخص کنند.

کلمه کلیدی دم بلند (long tail)

به کلمات کلیدی که بیشتر از سه کلمه تشکیل شده است، کلمات کلیدی دم بلند گفته می‌شود. این نوع عبارات کلیدی بسیار خاص هستند. به عنوان مثال اگر کسی سوالی مانند «بهترین رنگ مو برای پوست گندمی» را در نوار جستجو تایپ کند، به طور دقیق می‌توانید بفهمید که به دنبال چه چیزی است. در مقایسه با کلمات کلیدی دم کوتاه رقابت کمتری دارند، بنابراین با استفاده از آنها راحت‌تر می‌توانید در گوگل رتبه بالاتری کسب کنید. درست است که کلمات کلیدی دم بلند از حجم جستجوی کمتری برخوردار هستند، اما نرخ تبدیل بیشتری دارند.

کلمات کلیدی دم بلند

چرا کلمات کلیدی مهم هستند؟

به طور حتم می‌دانید که گوگل هنگام رتبه‌بندی یک صفحه به محتوای موجود در آن صفحه بسیار توجه می‌کند و در واقع برای کلمات آن صفحه ارزش قائل است. بنابراین می‌توان گفت که کلمات آن صفحه برای گوگل یک سرنخ هستند. و این سرنخ‌ها به گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌گویند که صفحه یا پست شما مربوط به چه چیزی است. پس اگر می‌خواهید به گوگل بفهمانید که صفحه شما مربوط به چه زمینه‌ای است، باید از کلمه‌کلیدی مناسب استفاده کنید.

اما گوگل تنها دلیل اهمیت کلمات کلیدی نیست. در هنگام انتخاب کلمه کلیدی مناسب و استفاده صحیح از آن باید کاربران هدف خود را نیز در نظر بگیرید. با استفاده از تکنیک‌های سئو می‌خواهید که کاربران هنگام جستجوی عبارات کلیدی، به وب سایت شما هدایت شوند. بنابراین باید در ذهن مخاطبان خود قرار بگیرید و کلماتی را انتخاب کنید که آنها در هنگام جستجو تایپ می‌کنند. دقت داشته باشید که با انتخاب کلمه کلیدی اشتباه، بازدیدکنندگان و مخاطبان مورد نظر خود را پیدا نخواهید کرد، زیرا متن شما با آنچه که مخاطبان بالقوه جستجو می‌کنند، مطابقت ندارد. 

چگونه کلمات کلیدی را پیدا کنیم؟

یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های seo، تحقیق در مورد کلمات کلیدی است. قبل از شروع نوشتن محتوای مناسب برای وب سایت، باید کلمات کلیدی مناسب با حوزه خود را پیدا کنید. پیدا کردن کلمات کلیدی کار راحتی نیست و نیاز به زمان کافی دارد. با این حال پیدا کردن کلمه کلیدی مناسب برای وب سایت و کسب رتبه بالاتر اهمیت زیادی دارد. تا جایی که گفته می‌شود انتخاب کلمه کلیدی مناسب نیمی از تلاش شما برای جذب ترافیک ارگانیک وب سایتتان است. برای تشخیص درستی انتخاب کلمه کلیدی مناسب می‌توان از چهار معیار ارزش کلمه کلیدی، حجم جستجو، سختی کلمه کلیدی و هدف کاربر از جستجوی Keyword استفاده کرد.

نحوه پیدا کردن کلمات کلیدی

چطور کلمات کلیدی را برای سئو پیدا کنیم؟

  • یک لیست از مباحث مهم و مرتبط در مورد تجارت خود تهیه کنید
  • ایده گرفتن از آنچه که احتمال دارد کاربران در گوگل جستجو ‌کنند
  • استفاده از گوگل برای یافتن عبارات جستجوی مرتبط (پیشنهادهای گوگل که در پایین صفحه نشان داده می‌شوند)
  • پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب با استفاده از پیشنهادهای خودکار گوگل (گزینه‌های پیشنهادی گوگل در هنگام جستجو)
  • استفاده از از ترکیب کلمات کلیدی دم کوتاه و کلمات کلیدی دم بلند
  • استفاده از ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی مانند Keyword Planner، Google Search Console و KWFinder

میزان چگالی کلمه کلیدی در محتوا

به تعداد دفعاتی که کلمه کلیدی هدف در یک محتوا تکرار می‌شود، چگالی کلمه کلیدی می‌گویند. در واقع درصدی است که میزان تکرار کلمه‌کلیدی نسبت به تعداد کل کلمات متن را نشان می‌دهد و از اهمیت زیادی در سئوی سایت برخوردار است. اگر کلمات کلیدی در متن به درستی استفاده شوند، به کسب رتبه بالاتر در موتورهای جستجو کمک می‌کنند. تراکم بالای کلمات کلیدی در محتوا می‌تواند از رتبه‌بندی یک صفحه جلوگیری کند و حتی منجر به جریمه آن توسط گوگل شود. میزان محاسبه چگالی کلمات کلیدی بسیار راحت است. به عنوان مثال اگر در یک محتوای 1000 کلمه‌ای، کلمه‌کلیدی هدف 20 بار تکرار شده باشد، تراکم کلمه کلیدی دو درصد محاسبه می‌شود.

در مورد میزان چگالی کلمه کلیدی قانون مشخصی وجود ندارد. با این حال طبق نظر بسیاری از کارشناسان سئو تراکم ایده‌آل کلمات کلیدی حدود یک الی دو درصد است. به عنوان مثال به ازای هر 100 کلمه، حدود یک الی دو بار کلمه کلیدی هدف باید در متن استفاده شود. تاکید می‌کنیم که خوانایی و مفید بودن محتوا برای کاربر از هر چیزی مهم‌تر است. بنابراین کلمات کلیدی را طوری انتخاب و استفاده کنید که موجب رضایت کاربران باشد.

نتیجه گیری

درست است که انتخاب کلمه‌کلیدی مناسب برای دریافت رتبه بالا در لیست نتایج موتورهای جستجو از ارزش بالایی برخوردار است. با این حال نباید فراموش کنید که انتشار یک محتوای سئو شده و یونیک که به تمام سوالات کاربر پاسخ می‌دهد، به شما در رسیدن به هدفتان بسیار کمک می‌کند.

اکنون که با مفهوم کلمه کلیدی و اهمیت استفاده از آن به خوبی آشنا شدید، وقت آن رسیده است که به دنبال پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب حوزه خود باشید و برای آنها محتوای اختصاصی و کاربر پسند ایجاد کنید. اگر برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب و تولید محتوا به دنبال یک تیم حرفه‌ای هستید، تیم نوبل محتوا با مهارت بالا در تولید محتوای سئو شده می‌تواند به شما در کسب رتبه‌های نخست گوگل بسیار کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.