معجزه ای به نام لینک بیلدینگ (لینک سازی)

در دنیای وب و اینترنت میلیون‌ها صفحه‌ی وب وجود دارند و تک تک آنها رتبه‌ی مشخصی در موتورهای جستجو دارند. در رتبه‌بندی صفحات معجزه‌ای شگفت انگیز به نام لینک بیلدینگ تاثیر زیادی دارد. استفاده‌ی صحیح و مؤثر از لینک بیلدینگ می‌تواند تغییر بزرگی در جایگاه سایت در موتورهای جستجو ایجاد کند. در ادامه این مقاله از سایت نوبل محتوا، توضیحات تکمیلی درمورد این روش بهینه سازی سئو ارائه شده است.

لینک بیلدینگ چیست؟

یک پل ارتباطی(هایپر لینک یا همان لینک) است که در یک صفحه‌ی وب قرار داده میشود و کاربر را به یک صفحه‌ی وب داخلی(همان وبسایت)، خارجی(یک سایت دیگر)، یا حتی یک تصویر هدایت می‌کند. این ترافیک و رشد تعداد لینک‌های متصل به یک وبسایت که توسط لینک بیلدینگ ایجاد می‌شود برای موتورهای جستجو ارزشمند است و توسط آن‌ها شناسایی و در نتیجه باعث پیشرفت چشمگیر رتبه‌ی یک وبسایت می‌شود. موتورهای جستجو همه‌ی لینک‌هایی که به یک سایت متصل هستند را شناسایی می‌کند و طبق آن‌ها وبسایت مقصد را رتبه بندی می‌کند. پس هرچه لینک شما در وبسایت‌های معتبر استفاده شود وبسایت شما هم توسط گوگل معتبر شناخته می‌شود.

لینگ بلدینگ چیست

چگونه لینک بیلدینگ معجزه می‌کند؟

معجزه‌ی لینک بیلدینگ به چند چیز بستگی دارد:

  • ارزش محتوای صفحه‌ی مقصد
  • رتبه‌ی مقصد
  • رتبه‌ی مبدأ
  • کیفیت لینک‌ها
  • Nofollow نبودن لینک‌ها
  • محل استفاده از لینک‌ها
  • اشاره‌ی لینک به اطلاعات موثق
  • ارزش محتوای صفحه‌ی مقصد

الگوریتم‌های موتورهای جستجو روزبه روز درحال پیشرفته تر شدن است. در حال حاضر یکی از الگوریتم‌هایی که توسط آن‌ها استفاده می‌شود الگوریتم تشخیص محتوا است. یعنی محتوای تک تک صفحات توسط موتورهای جستجو شناسایی و خوانده می‌شود و کپی نبودن آن‌ها و همچنین کیفیت محتوا نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. این مورد به جمله‌ی معروف “محتوا پادشاه است” برمی‌گردد. مفهوم این جمله این است که محتوا مهمترین عامل در همه‌ی فضاهای تعاملی(چه در دنیای واقعی و چه در اینترنت و فضای مجازی) است.

 

چگونه لینک بیلدینگ معجزه می‌کند؟

همچنین محتوای خوب و باکیفیت می‌تواند مدیر وبسایت‌ها را به استفاده از لینک صفحه‌ی شما در وبسایت خودشان ترغیب کند که این کار موجب پیشرفت صفحه‌ی وب شما می‌شود.

رتبه‌ی مقصد

رتبه‌ی سایت مقصد که لینک به آن صفحه اشاره دارد مهم است. چرا که هرچه رتبه و اعتبار صفحه در موتورهای جستجو بالاتر باشد رتبه‌ی لینک هم بالا می‌رود و احتمال نمایش آن در صفحه اول نتایج جستجو بالاتر است.

رتبه‌ی مبدا

رتبه‌ی وب سایتی که لینک در آن قرار داده شده هم اهمیت بالایی دارد. زیرا وب سایتی که رتبه و اعتبار بالایی داشته باشد، لینک بیلدینگ موثرتری هم خواهد داشت. پس هرچه وبسایت مبدأ رتبه‌ی بالاتری داشته باشد احتمال افزایش رتبه‌ی لینک در موتورهای جستجو هم بیشتر می‌شود.

کیفیت لینک‌ها

هرچه لینک مربوط به یک صفحه کیفیت بالاتری داشته باشد، شانس بیشتری در رابطه با افزایش رتبه‌ی صفحه یا وبسایت دارد. منظور از کیفیت لینک این است که لینک‌ها اسپم یا غیر مرتبط با موضوع صفحه‌ی مقصد نباشد تا به راحتی توسط موتورهای جستجو شناسایی و نمایش داده شود.

Nofollow نبودن لینک‌ها

بعضی از لینک‌ها وجود دارند اما در نتایج موتورهای جستجو نمایش داده نمی‌شوند. مثل لینک‌های نظرات کاربران، صفحات دارای اطلاعات مهم و بعضی از تصاویر. این لینک‌ها برای نمایش در نتایج جستجو ساخته نشده‌اند و فقط برای ذخیره‌ی اطلاعات هستند. ساختار تگ آن‌ها در لینک بیلدینگ به صورت زیر است که موجب می‌شود موتورهای جستجو بتوانند آن‌هارا از لینک‌های قابل نمایش تشخیص دهند:

Nofollow نبودن لینک‌ها

<a href=”https://sitename.com” rel=”nofollow”>Text</a>

همچنین نمونه‌ای از ساختار لینک‌های معمولی را در زیر آورده‌ایم:

<a href=”https://sitename.com”>Text</a>

همانطور که در دو مثال بالا مشخص است، تگ لینک‌ها از چند بخش تشکیل شده‌اند که در ادامه آن‌هارا معرفی می‌کنیم:

قسمت <a: شروع تگ لینک را به موتورهای جستجو اعلام می‌کند.
قسمت href=”https://sitename.com”: آدرس مقصد را به موتور جستجو اعلام می‌کند.
قسمت >Text<: متنی که در صفحه‌ی مبدأ نمایش داده می‌شود و کاربر با کلیک بر روی آن می‌تواند به صفحه‌ی مقصد منتقل شود.
قسمت /a>: پایان تگ لینک را به موتورهای جستجو اعلام می‌کند.

پس در لینک های nofollow فقط یک قسمت آن با لینک‌های معمولی متفاوت است و این تفاوت خیلی کوچک موجب عدم نمایش آن در موتورهای جستجو می‌شود.

محل استفاده از لینک‌ها

از لینک بیلدینگ می‌توان در خود وب سایت، سایر وبسایت‌ها، انجمن‌ها و رسانه‌های خبری و همچنین شبکه‌های اجتماعی هم استفاده کرد.

اشاره ی لینک به اطلاعات موثق

اگر لینک‌ها به اطلاعات آماری و موثق اشاره کند احتمال موفقیت آن بسیار بیشتر از لینک‌هایی با محتوای غیرموثق است. پس در تلاش باشید که از اطلاعات کامل و موثق استفاده کنید و لینک بدهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

اشاره ی لینک به اطلاعات موثق

مزایای لینک بیلدینگ

امروزه لینک سازی به مولفه‌ای ارزشمند برای رتبه وبسایت‌ها تبدیل شده است، چرا که از مزایای بسیاری برخوردار است و اگر به شیوه صحیح انجام شود، قطعا می‌توانید تاثیر آن را در کوتاه مدت ببینید.

گسترش ارتباطات

می‌توانید با استفاده از روش لینک بیلدینگ ارتباطتان را با وبسایت‌ها و اشخاص مرتبط با موضوع تجارتتان گسترش دهید و به کسب و کارتان رونق دهید. البته این روش برای بلند مدت در نظر گرفته شده و مسلما نمی‌تواند در مدت کوتاه نتیجه‌ی دلخواهتان را کسب کنید.

افزایش ترافیک سایت

یکی از روش‌های تضمینی افزایش ترافیک وب سایت لینک سازی است. به گونه‌ای که هرچه تعداد لینک‌های شما در دیگر صفحات بیشتر باشد، وبسایت شما نیز ترافیک بیشتری می‌گیرد و در نتیجه باعث افزایش چشمگیر رتبه‌ی لینک و وبسایت می‌شود.

افزایش ترافیک سایت

برند سازی در اینترنت

هنگامی که شما از لینک بیلدینگ کمک می‌گیرید، در واقع درحال برندسازی در فضای وب هستید. به این صورت که محتوای تولید شده توسط شما باعث جلب توجه دیگر وبسایت‌ها می‌شود و در نتیجه معروفیت صفحات و لینک‌ها شما را در پیش خواهد داشت.

روش های لینک سازی

عمل لینک سازی در هر وبسایتی به چند روش صورت می‌پذیرد، که هر کدام از روش‌های موجود، کاربرد خاص خود را دارند.

لینک های خارجی و فرعی

این نوع لینک‌ها توسط خود شما در دیگر وبسایت‌ها ساخته می‌شود. به این صورت که لینک در قسمت نظرات کاربران و… ثبت می‌شود. اما اعتبار این نوع لینک سازی زیاد نیست و کمتر مورد توجه موتورهای جستجو قرار می‌گیرد.

لینک های خارجی و اصلی

این نوع لینک‌ها اهمیت بسیار بالاتری برای رتبه بندی وب سایت و یا صفحه‌ی وب شما در موتورهای جستجو دارد. این نوع لینک بیلدینگ به این صورت انجام می‌شود که مدیر یک وبسایت، لینک شما را در مطلب خود قرار می‌دهد و موجب ایجاد ترافیک و افزایش رتبه در موتورهای جستجو می‌شود.

لینک های دستی

اگر قصد دارید از این روش استفاده کنید، باید برای لینک سازی با مدیران وبسایت‌ها تماس بگیرید و از آن‌ها تقاضا کنید که لینک شما را در مطالب خود قرار دهند. البته این نکته قابل توجه است که هر دو وبسایت باید در یک زمینه فعالیت داشته باشند تا لینک ساخته شده موثر باشد.

حرف آخر…

اگر می‌خواهید صفحه‌ی وب خود را به طور شگفت انگیزی در نتایج گوگل بالا بیاورید، یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توانید از آن کمک بگیرید لینک بیلدینگ یا لینک سازی است. به این صورت که با کمک صفحات وبسایت‌های دیگر می‌توانید لینک‌هایی به مقصد وبسایت یا صفحه‌ی وب خودتان بسازید و کاربران را به آن صفحه منتقل کنید. هرچه اعتبار(رتبه) و ترافیک سایت مبدا و مقصد بیشتر باشد، لینکی که در وبسایت مبدا قرار داده‌اید بیشتر مورد توجه موتورهای جستجو قرار می‌گیرد و رتبه‌ی آن هم در نتایج افزایش پیدا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *