بازاریابی ویدئویی چیست و چه مزایایی دارد؟

بازاریابی ویدئویی چیست

اگر برای معرفی کسب و کار و یا معرفی محصول تولیدی خود به دنبال یک روش تبلیغاتی مناسب می‌گردید، بازاریابی ویدئویی را به شما پیشنهاد می‌دهیم. این نوع بازاریابی که به ویدئو مارکتینگ نیز مشهور است، جزو یکی از روش‌های بازاریابی اینترنتی به شمار می‌رود. شما در این نوع بازاریابی با تهیه یک فیلم چند دقیقه‌ای می‌توانید تمام نکات کسب و کار خودتان را تبلیغ کنید.

اگر شما هم می‌خواهید با این نوع بازاریابی آشنا شوید، با نوبل محتوا همراه باشید تا جزئیات بیشتری از این بازاریابی جدید بدست آورید.

بازاریابی ویدئویی چیست؟

در بازاریابی اینترنتی یک عکس بی‌نهایت حرف برای گفتن دارد. این موضوع برای ویدئو چندین برابر است. همین ویژگی باعث شده است تا تبلیغات ویدئویی جای خودش را به دیگر روش‌های بازاریابی بدهد. ویدئو مارکتینگ که به عنوان یک ابزار تبلیغاتی شناخته می‌شود، فقط تولید یک فیلم چند دقیقه‌ای است. اما در این فیلم می‌توانید موارد زیر را مشخص کنید:

 • معرفی کسب و کار و مشخص کردن نقاط قوت و ضعف
 • معرفی محصول تولیدی و آموزش نحوه استفاده از آن برای مشتری
 • معرفی خدمات یا ابزار جهت استفاده از آن
 • آشنایی با نحوه تعمیر یک محصول
 • آموزش یک مبحث خاص
 • معرفی گروه‌های مختلف جهت ارائه خدمات مختلف

داشتن مهارت کافی در ساخت فیلم از یک طرف و هزینه‌بر بودن بازاریابی ویدوئی از طرف دیگر از جمله مواردی است که باعث شده است تا بسیاری از مدیران کسب و کار کمتر به سراغ این روش بروند. برای این منظور اگر قصد بازاریابی با این شیوه را دارید، باید یک آشنایی حداقلی در رابطه با تولید فیلم داشته باشید. در غیر این صورت می‌توانید از شرکت‌های تولیدکننده فیلم‌های تبلیغاتی استفاده کنید.

در صورت استفاده از چنین شرکت‌هایی، کار شما کمی راحت‌تر می‌شود. اما اگر قصد دارید که خودتان کار ویدئو مارکتینگ را انجام دهید، باید ابتدا یک فیلم تبلیغاتی متناسب با کسب و کار خود درست کنید. سپس از طریق شیوه‌های مختلف آن را با مشتریان خود به اشتراک بگذارید تا از این طریق بتوانید آنها را جذب کسب و کار و یا محصول خود بکنید.

ویدئو مارکتینگ

روش‌های به اشتراک گذاری فیلم‌های تبلیغاتی

برای به اشتراک گذاری فیلم‌های تبلیغاتی روش‌های مختلفی وجود دارد. برخی از افراد ترجیح می‌دهند که فیلم‌های تبلیغاتی محصولاتشان را درون فروشگاه اینترنتی خود قرار دهند. همچنین برخی از افراد ترجیح می‌دهند که علاوه بر فروشگاه اینترنتی یک وبلاگ داشته باشند و فیلم‌های تبلیغاتی مربوط به بازاریابی ویدئویی خود را درون آن با مشتریان به اشتراک بگذارند. سپس یک لینک به فروشگاه خود بدهند تا مشتریان به آنجا هدایت شوند.

اگرچه این روش بسیار کارساز به نظر می‌رسد اما استفاده از فیلم در سایت باعث سنگین شدن آن می‌شود. همین ویژگی باعث شده است تا این شیوه مورد استقبال قرار نگیرد. اگر شما هم به دنبال یک راهکار جایگزین هستید، بهتر است از سرویس‌های اشتراک‌گذاری فیلم مانند آپارات و یوتیوب استفاده کنید. آپارات برای مشتریان داخل ایران و یوتیوب برای مشتریان سرتاسر جهان بسیار مناسب است.

در کنار این روش شما می‌توانید ویدئو مارکتینگ را با استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، اسنپ چت، توییتر، فیس بوک و … اجرا کنید. به کمک این سرویس‌ها می‌توانید مشتریان خود را جذب کنید و برنامه تبلیغاتی مربوط به کسب و کار خودتان را بر روی آن پیاده‌سازی کنید.

اشتراک گذاری ویدئوهای تبلیغاتی

مزایای استفاده از ویدئو مارکتینگ

شاید شما هم تصور می‌کنید که بازاریابی ویدئویی جزو یکی از سخت‌ترین نوع بازاریابی است. پس چه دلیلی دارد که اکثر بازاریابان به سراغ این روش برای بازاریابی کسب و کارها می‌روند. از جمله مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درگیر کردن کاربر: اگر فیلم تبلیغاتی شما جذاب باشد، می‌تواند در ثانیه‌های اول فیلم، کاربر را جذب خود کند. در چنین شرایطی کاربر تمایل دارد که تا انتها فیلم را ببیند. این شرایط یک فرصت عالی برای شما به وجود می‌آورد که بتوانید به بهترین نحو تبلیغات کسب و کار خود را انجام دهید.
 • استفاده راحت از ویدئو: اگرچه درست کردن محتوا به وسیله‌ی فیلم کار بسیار سختی است، اما استفاده از آن توسط کاربران بسیار راحت است. چرا که اغلب کاربران حوصله خواندن متن‌های بلند را ندارند. اما به کمک فیلم می‌توانند همزمان با گوش دادن به تبلیغات، تصاویر آموزشی را ببینند.
 • کامل بودن ویدئو: یکی از ویژگی‌های مثبت بازاریابی ویدئویی جامع و کامل بودن آن است. به این دلیل که شما در سایر روش‌ها مانند متن‌های نوشتاری نمی‌توانید تمامی نکات مربوط به کسب و کار و یا تبلیغات محصول خود را بیاورید. اما فیلم این امکان را برای شما فراهم می‌کند که بتوانید تمامی مطالب را به بهترین نحو به بیننده منتقل کنید.
 • بیان احساسات: با ساخت یک فیلم تبلیغاتی خوب می‌توانید احساسات خواننده را درگیر کنید.
 • ماندگاری فیلم در حافظه‌ها: به طور کلی ماندگاری فیلم نسبت به یک کتاب بیشتر است. چرا که معمولا تمام نوشته‌ها و مطالب یک کتاب کمتر در حافظه فرد می‌ماند. اما فیلم با درگیر کردن عواطف ماندگاری بیشتری در ذهن‌ها دارد.
 • محبوبیت بالا: در بیشتر شبکه‌های اجتماعی بازدید پست‌های ویدیوئی نسبت به متن‌ها بسیار بیشتر است. امروزه میلیاردها کاربر در یوتیوب هستند که ترجیح می‌دهند از کلیپ‌های تبلیغاتی یا آموزشی بهره‌مند شوند.

مزایای استفاده از بازاریابی ویدئویی

روش‌های تولید فیلم‌های ویدئو مارکتینگ

برای تولید ویدئوهای تبلیغاتی می‌توانید از یکی از موارد زیر استفاده کنید:

 • معرفی محصول: ویدئو تبلیغاتی شما می‌تواند مربوط به توصیف و معرفی یک محصول باشد. در نهایت شما می‌توانید برای تبلیغ این فیلم، آن را در رسانه‌های مختلف مانند یوتیوب و آپارات بارگذاری کنید.
 • معرفی برند: برای معرفی یک برند می‌توانید اقدام به ساخت فیلم تبلیغاتی کنید. این نوع بازاریابی ویدئویی اغلب یا توسط برند و یا بازاریابان صورت می‌گیرد.
 • مصاحبه‌های تخصصی: به جای فیلم تبلیغاتی می‌توانید یک مصاحبه تخصصی در رابطه با محصول و یا اختراع خود انجام دهید و به صورت فیلم در اختیار کاربران قرار دهید.
 • انیمیشن و موشن گرافی: این نوع فیلم تبلیغاتی جزو یکی از محبوب‌ترین نوع تبلیغات در بین افراد جامعه است.
 • رویدادها و وقایع: ممکن است شما نیز رویدادهای سالانه را به صورت فیلم دیده باشید. شما می‌توانید وقایع خاص یا یک رویداد مربوط به شرکت خود را به صورت فیلم اطلاع رسانی کنید.
 • توصیفی: شما می‌توانید در رابطه با یک موضوع یا یک رویداد خاص، یک فیلم توصیفی تولید کنید.
 • آموزش استفاده از محصول و یا خدمات شرکت: برخی از فروشگاه‌های اینترنتی اقدام به ساخت فیلم آموزشی در رابطه با نحوه استفاده از محصولات سایت و یا خدمات ارائه شده در سایت می‌کنند.
 • نمایش نظرات مشتریان: شما می‌توانید نظر مشتریان خود را در رابطه با یک محصول یا خدمت ارائه شده در سایت را به صورت فیلم در بیاورید. این نوع فیلم تبلیغاتی تاثیر بسیار زیادی در بازاریابی ویدوئی دارد.
 • فیلم‌های پخش زنده: بسیاری از بازاریابان برای ارتباط بیشتر با مشتریان خود از ویدئوهای زنده استفاده می‌کنند.
 • ویدئوهای پانوراما: اگر یک شرکت گردشگری دارید، استفاده از این نوع فیلم‌ها را به شما پیشنهاد می‌دهیم. این ویدئوها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که با دیدن آن احساس می‌کنید که در آن مکان قرار دارید.

راهکارها و استراتژی‌های ویدئو مارکتینگ

به کمک ویدئو مارکتینگ می‌توانید تعداد مشتریان خود را افزایش دهید و از این طریق نرخ بازگشت سرمایه خود را افزایش دهید. برای این منظور باید فیلم‌هایی تهیه کنید که معنادار باشند و یک استراتژی قوی داشته باشند. از جمله این استراتژی‌ها موارد زیر است:

 • اهداف خود را مشخص کنید: مشخص کردن اهداف خود در ویدئو مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که آیا به اهداف خود مانند افزایش تعداد مشتریان و بازدیدها، افزایش ترافیک سایت، بهبود رتبه در گوگل، معروف شدن برند و … رسیده‌اید یا خیر.
 • مخاطبان هدف خود را مشخص کنید: تعیین گروه مخاطبین هدف به شما کمک می‌کند تا فیلم‌های خود را هدفمند بسازید. این موضوع کمک می‌کند تا علایق مشتریان، نیازهای آنها و … را به خوبی بشناسید و طبق این موارد بازاریابی ویدئویی را انجام دهید.
 • مشخص کردن مدل ویدئو: قبل از ساخت فیلم تبلیغاتی خود، بهتر است مدل ویدئو خود را مشخص کنید. به عنوان مثال باید بدانید که مخاطب شما خواستار چه نوع فیلمی است. این موضوع در مدل فیلم‌برداری و نقل موضوع بسیار تاثیرگذار است.
 • مشخص کردن بودجه: بودجه ویدئو مارکتینگ بستگی به مدل پروژه شما دارد. همچنین وضعیت مالی شما نیز می‌توانید بر روی این موضوع تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال اگر می‌خواهید ویدئوهای حرفه‌ای و اختصاصی بسازید، نیاز به بودجه بالایی دارید و یا اگر برای ساخت فیلم از کمپانی‌های تولیدکننده فیلم‌های تبلیغاتی کمک بگیرید، نیاز به بودجه بالایی دارید.
 • استفاده از فرد قابل اعتماد برای ساخت ویدئو: اگر از نظر بودجه مشکلی ندارید و کیفیت ساخت ویدئو برای شما اهمیت بالایی دارد، بهتر است فیلم تبلیغاتی کسب و کار خودتان را به فرد قابل اعتمادی بسپارید.
 • مکان قرارگیری ویدئو: بعد از تولید محتوا به وسیله بازاریابی ویدئویی مسئله مهم مکان بارگذاری فیلم است. چرا که این مکان باید حداکثر دسترسی را داشته باشد.

استراتژی های بازاریابی محتوا

سخن نهایی

ما در این مقاله به بررسی ویدئو مارکتینگ، استراتژی‌ها، راهکارها و مزیت‌های آن پرداختیم. اگر شما هم می‌خواهید که در مسیر کسب و کار خود موفق شوید، بهتر است با دانش کامل به این نوع بازاریابی برای معرفی کسب و کار و یا محصول خود بپردازید. راهکارهای مختلفی برای موفقیت در این مسیر وجود دارد که بهتر است با عمل کردن به آن زمینه رشد و توسعه خود را فراهم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *