چگونه یک محتوای سئو شده و یونیک تولید کنیم؟

تولیدمحتوای سئو شده

هر فردی که اقدام به راه اندازی یک وب سایت می‌کند، رویای این که وب سایتش در رتبه‌های ابتدایی نتایج موتورهای جستجو به چشم بخورد را در سر دارد. تحقق این امر امکان‌پذیر است اما اولین و مهم‌ترین شرط آن رعایت اصول سئو و تولید محتوای سئو شده و یونیک است.

برای تولید یک محتوای بهینه که مطابق با سئو باشد نیازمند رعایت سلسله مراتب مشخصی هستیم که با اجرای منظم و دقیق آن می‌توان محتوایی بهینه شده و یونیک تولید کرد که اولا مورد رضایت مخاطب واقع شود و نیاز وی را برآورده کند و سپس رتبه خوبی در نتایج موتورهای جستجو کسب کند. در ادامه همراه نوبل محتوا باشید. 

منظور از محتوای سئو شده چیست؟

برای این که بخواهیم به سوال بالا پاسخ روشنی بدهیم، نخست به بررسی انواع محتوا میپردازیم.

محتوا دارای انواع مختلفی است. علاوه بر متن که رایج‌ترین نوع محتوا است، عکس، پادکست، اینفوگرافی و فیلم نیز دیگر محتواهای رایج هستند. همچنین مجموعه‌ای از چند محتوا در کنار هم نیز می­توانند خود یک محتوا را شامل شوند.

در وب سایت نیز انواع مختلفی از محتوا همچون محتوای ثابت که معمولا به صفحه درباره ما اختصاص دارد، صفحه فرود که مختص به تبلیغات تعبیه می­شود، صفحه محصولات نیز شامل محتوای معرفی محصول است و پست­های سایت که می­تواند یک یا ادغام چند محتوای متنی، عکس و… باشد.

بعد از توضیح انواع محتوا به مسئله سئو می‌رسیم، مفهوم جامع سئو یعنی سلسله مراتبی که طی آن وب سایت بهینه سازی می‌شود. سئو داری چندین بخش است که مهم‌ترین آن‌ها سئو داخلی، سئو قالب و سئو خارجی است. همچنین سئو محتوا بخش مهمی از سئو داخلی به شمار می‌رود.

محتوای سئو شده

بنابراین، به محتوای بهینه شده‌ای که اصول سئو را رعایت کرده و قابلیت به دست آوردن رتبه‌های بالا در نتایج موتورهای جستجو را دارا باشد و ترافیک قابل توجهی از نتایج جستجو به دست بیاورد، محتوای سئو شده می‌گوییم. این محتوا باید به نحوی مبتنی بر سئو تولید شده باشد که برای موتورهای جستجوگر به خوبی قابل درک و فهمیده شدن باشد و سپس بر حسب موضوعات سرچ شده توسط کاربران، مستقیما به مخاطب هدف نمایش داده شود و نیاز مخاطب را برآورده کند.

روش تولید محتوای مبتنی بر سئو چگونه است؟

اولین گام تولید یک محتوای سئو شده پیدا کردن واژه کلیدی است که باید آن را شناسایی کرد. واژه کلیدی همان کلمه‌ای است که کاربران با سرچ آن سایت ما برای آن‌ها نمایش داده می­شود. شما باید تحقیق کنید تا بدانید کاربران چه موضوع و کلمه­ای را بیش­تر سرچ کرده­اند تا کلمه کلیدی هدف خود را مشخص کنید.

برای این کار راهکارهایی وجود دارد که بهترین آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

✔ از نوار جستجوی گوگل یا همان URL استفاده کنید

وقتی شما موضوع محتوای خود را در نوار جستجوی گوگل وارد می‌کنید در زیر آن چندین نتیجه مرتبط با کلمه کلیدی جستجو شده نمایش داده می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم حتما آن‌ها را یادداشت کنید و در حین مقاله از آن‌ها استفاده بهینه کنید. آن­ها کلمات و عبارات کلیدی مترادف و مورد نیاز شما هستند. استفاده از آن­ها محتوایی که تولید می‌کنید را از نظر سئو غنی می‌کند. کلمه کلیدی همان کلمه پر تکراریست که تقریبا در همه نتایج نمایش داده شده حضور دارد و مابقی، مترادف آن هستند و شما را برای تولید یک محتوای سئو شده یاری خواهند کرد.

نوار جستجوی گوگل

✔ از بخش جستجوی مرتبط کمک بگیرید

راه دیگری که می­توانید برای پیدا کردن موضوعات مرتبط با موضوع اصلی خود استفاده کنید، بخش جستجوی مرتبط یا همانsearches related to)) است. این قسمت در پایین صفحه‌ی نتایج جستجو قرار دارد که با مراجعه به این قسمت به شما نشان می‌دهد کاربران در گذشته دنبال چه موضوعاتی بوده‌اند و این فرصت طلایی شماست تا بدانید چه چیزی باید بنویسید تا به نیاز کاربران پاسخ بدهد.

نحوه نوشتن محتوای سئو شده استاندارد

از ضرورت‌های رعایت اصول سئو در تولید یک محتوای سئو شده، استفاده از کلمه کلیدی در عنوان، پاراگراف اول مقاله، و اولین زیر تیتر عنوان است که این تیتر با هدینگ۲ مشخص می­شود.

سعی کنید عنوان جذاب، کوتاه و حتما حاوی کلمه کلیدی بنویسید و فقط عنوان را با هدینگ۱ مشخص کنید، سپس در پاراگراف اول مقاله حتما از کلمه کلیدی استفاده کنید و همچنین در تیتر اول مقاله نیز کلمه کلیدی را استفاده کنید. با این کار به گوگل اعلان داده‌اید که برای جستجوهای مرتبط موضوع شما، سایت شما را نمایش دهد و گوگل نسبت به متن بهینه‌ی شما این کار را خواهد کرد.

تولید محتوا

نکته قابل ذکر این که در استفاده از کلمه کلیدی به منظور تولید محتوای سئو شده افراط و زیاده روی نکنید، مثلا اگر شما در یک پاراگراف چندین بار کلمه کلیدی را تکرار کنید محتوای شما دچار بی معنایی و حتی اسپم شناخته خواهد شد. در اینجا می‌توانید از کلمات کلیدی مترادف که در ابتدا جمع آوری و یادداشت کردید به نحو احسن استفاده کنید.

به طور کلی بهتر است از کلمه کلیدی در مقاله بجز موارد عنوان و پاراگراف اول مقاله و اولین زیر تیتر عنوان، در بدنه مقاله تقریبا هر ۱۵۰ کلمه یک بار از کلمه کلیدی استفاده کنید. مثلا در یک متن ۱۰۰۰ کلمه‌ای مجاز به حداکثر ۱۰ بار استفاده از کلمه کلیدی هستید. البته این مسئله درباره کلمات کلیدی سیلابی که از یک کلمه تشکیل شده، صادق نیست و می­توانید در هر ۱۰۰۰ کلمه بیش از ۱۰ بار آن را عادلانه در همه جای متن توزیع و استفاده کنید تا جایی که دچار زیاده روی در استفاده نشوید.

محتوای یونیک و بلند بنویسید

برای اینکه با تولید یک محتوای سئو شده و مناسب، چراغ سبز گوگل را برای نمایش وب سایت‌تان در نتایج موتورهای جستجو دریافت کنید، تلاش کنید محتوای یونیک بنویسید، محتوای یونیک یا همان اختصاصی به محتوایی گفته می‌شود که برای گوگل تازگی داشته باشد و کپی نباشد. اگر کپی باشد که تکلیف مشخص است و منتظر جریمه‌های گوگل باشید ولی اگر محتوای شما یونیک باشد و تازگی داشته باشد به خوبی مورد حمایت گوگل قرار خواهید گرفت و بزودی شامل پیشرفت وب سایت خود خواهید بود.

همچنین تلاش کنید مقالات بلند اما بهینه بنویسید، درست است که مقالات بلند کاربران را در سایت شما برای زمان طولانی نگه می‌دارد اما اگر فقط بلند اما نامفهوم و بی حاصل بنویسید بازخورد خوبی نخواهید داشت و کاربران از سایت شما زده خواهند شد.

 

تولیدمحتوای یونیک

توجه داشته باشید همان طور که مقدمه‌ی یک مقاله باید جذاب باشد تا کاربر علاقمند به خواندن ادامه مطلب شود، باید این رویه در بدنه مقاله نیز ادامه پیدا کند و محتوایی بهینه تولید کنید. وقتی بتوانید از این طریق رضایت کاربران را به خوبی جلب کنید، آن‌ها از سایت شما فراری نیستند و وقت بیشتری در سایت شما می‌گذرانند و این به معنای جذب ترافیک بیشتر و موفقیت وب سایت شما است.

تیتر بندی کنید و بهینه بنویسید

برای تولید محتوا مبتنی بر اصول سئو باید تیترهای جذاب و بهینه بنویسید. توجه کنید که هرگز نباید در تولید یک محتوای سئو شده از اعمال برخی استانداردها غافل شوید. مثلا  در زیر هر تیتر بیش از ۳۰۰ کلمه ننویسید و اگر گمان می‌کنید از این میزان فراتر می‌روید حتما از زیر تیتر کمک بگیرید و آن را با هدینگ۳ مشخص کنید. همچنین از کلمات مترادف کلیدی و جمله بندی‌های واضح و مفید استفاده کنید تا خواننده از خواندن محتوا خسته نشود و به خوبی آن را بفهمد.

رعایت اصول نگارشی نیز بخش مهمی از سئو است و به تولید کننده محتوا کمک می‌کند تا محتوای قابل قبولی تولید کند. علائم نگارشی مثل (، و ؟ و . و : و… ) را به کلمه قبل از خود بچسبانید و از کلمه بعدی‌اش فاصله بدهید. نیم فاصله ها را رعایت کنید، آگاه باشید که در قسمت عنوان و کلمه کلیدی به هیچ وجه از نیم فاصله نباید استفاده کنید زیرا اصول سئو را زیر سوال می‌برد و باعث می­شود ربات­های گوگل به درستی کلمه کلیدی را تشخیص ندهند.

بهینه کردن محتوا

همان طور که می‌دانید در صورت گذاشتن نیم فاصله‌های بی مورد به راحتی متوجه آن نخواهیم شد. بنابراین پس از اتمام نگارش، محتوای خود را مخصوصا در قسمت کلمات کلیدی و عنوان بررسی کنید.

از لینک سازی داخلی استفاده کنید

انکر تکست یا همان لینک سازی داخلی راهکاری است که می‌بایست از آن در جهت محتوای سئو شده و البته بهینه سازی و سامان‌دهی وب سایت از آن استفاده کنید. انکر تکست یعنی گاهی کلمه یا عبارتی در مقاله‌مان به کار می‌بریم که درباره آن در بخش دیگر سایت مقاله‌ای نوشته شده است. حال باید با لینک آن­ها را به هم متصل کنیم تا کاربران در صورت لزوم به دیگر موضوعات مرتبط با محتوای اصلی که در حال خواندنش هستند را دسترسی داشته باشند.

این کار علاوه بر بهینه سازی و پویا شدن سایت، بر سئو نیز بسیار موثر است و گوگل می‌تواند صفحات مرتبط با محتوای صفحه شما را شناسایی کند و به پیشرفت وب سایت‌تان کمک شایانی خواهد کرد.

از دسته بندی مطالب غافل نشوید

تصور کنید وارد کتاب‌خانه‌ای شده‌اید و به دنبال کتاب مورد نظر خود هستید. حال اگر هیچ دسته بندی­ای روی قفسه‌ها درج نشده باشد، چه طور می‌توان کتاب مورد نظر را پیدا کرد؟ بدون تردید باید ساعت‌ها بگردید و سر در گم خواهید شد.

یک محتوای سئو شده زمانی ارزش دو چندانی پیدا می‌کند که وب سایت شما دارای دسته بندی باشد و آن محتوا در دسته خودش قرار بگیرد تا دسترسی کاربران به آن نیز تسهیل شود. اگر به دسته بندی مطالب وب سایت‌تان بی تفاوت باشید حتی اگر با کیفیت‌ترین محتواها را تولید کنید باز هم به نتیجه مطلوب نمی‌رسید و همانند مصداق مثال کتاب‌خانه، کاربران پس از ورود به وب سایت‌تان دچار مشکل می‌شوند و وب سایت‌تان را ترک می‌کنند.

دسته بندی مطالب

بنابراین، داشتن دسته بندی وب سایت نیز یک نیاز ضروریست و چون باعث می‌شود کاربران به راحتی به محتوای مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند و در سایت‌تان باقی بمانند، در سئو و جذب ترافیک نیز بسیار تاثیرگذار است.‌

سخن آخر

مطمئنا یکی از مهم‌ترین فاکتور برای پیشرفت یک وب سایت و رسیدن آن به رتبه‌های برتر نتایج موتورهای جستجو، تولید محتوای سئو شده و بهینه‌ای است که قوانین سئو را به خوبی فرا گرفته باشد. برای این کار نیاز به یادگیری و کسب مهارت برای پیاده سازی قواعد سئو روی محتوا دارید که می‌بایست مراحلی همچون نوشتن عنوان جذاب حاوی کلمه کلیدی، مقدمه‌ی زیبا و بهینه، تیترهای مناسب، سامان‌دهی مطالب سایت و دسته بندی آن‌ها و به طور کلی محتوایی مفید و یونیک بر حسب نیاز کاربران تولید کنید و مطمئنا با رعایت اصول سئو می‌توانید وب سایت خود را به جایگاه درخشانی برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.