با بازاریابی عصبی و کاربردهای بی نظیر آن آشنا شوید!!

امروزه به نوعی همه‌ی شرکت‌های بزرگ متوجه شده‌اند که بازاریابی عصبی و یا همان نورومارکتینگ تاثیر بسیار زیادی در کسب و کار دارد. این تکنولوژی مانند یک عکس‌برداری مغزی است که محققان با استفاده از آن متوجه خواهند شد که کدام قسمت از مغز مشتریان، تحریک به یک اقدام می‌شود. اگر شما هم می‌خواهید با این نوع از بازاریابی و کاربردهای آن آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم که خواندن این مقاله از نوبل محتوا را از دست ندهید.

بازاریابی عصبی چیست؟

قبل از شبکه‌های اجتماعی و انواع بازاریابی‌ها، مدیران کسب و کار مجبور بودند که تعرفه تبلیغات شرکت خود را بالا ببرند. همچنین بسیاری از کسب و کارهای بزرگ از مکان‌های عمومی برای نصب تابلوهای لوگوی خود استفاده می‌کردند. اما در حال حاضر بسیاری از مدیران به دنبال این هستند که بتوانند از راه‌های ارزان، نتیجه‌ی بهتری بگیرند.

نورومارکتینگ یک نوع بازاریابی جدید است که از پیوند دنیای بازاریابی و کسب و کار و تکنولوژی‌های حوزه پزشکی به وجود آمده است و نفوذ بسیاری در بازاریابی پیدا کرده است. محققان در این نوع بازاریابی به دنبال تشخیص این موضوع هستند که چگونه یک مغز واکنشی نسبت به یک محصول دارد.

به عنوان مثال همه‌ی ما برای خرید یک محصول، چندین کالا را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم. اما مغز ما از بین این چند محصول، جذب یک کالای خاص می‌شود. در نتیجه مغز دستور خرید آن محصول را می‌دهد. دلایل بسیاری برای این موضوع وجود دارد. از جمله آن می‌توان به رنگ خاص محصول، نوع بسته‌بندی و … اشاره کرد.

هدف در بازاریابی عصبی این است که بتوان تمامی این محرک‌ها را شناسایی کرد تا از این طریق بتوان جذب مشتری را بالا برد. در واقع در این نوع تکنولوژی از یک عکس‌برداری مغزی استفاده می‌شود تا بتوان بر روی واکنش‌های مغز مطالعه انجام داد. این روش نوظهور کمک می‌کند تا بتوان به درستی ترجیحات مشتری و تمایلات درونی آنها را تشخیص داد.

در واقع اطلاع از محرک مغزی که باعث ایجاد یک عملکرد خاص از مشتریان می‌شود، می‌تواند اطلاعات جالبی به بازاریابان بدهد. به عنوان مثال به کمک این روش می‌توان متوجه شد که مشتری شما در مقابل کدام رنگ خاص، مدل بسته‌بندی، صدای محصول و … عکس‌العمل درستی از خود نشان می‌دهد.

کاربردهای نورومارکتینگ در حوزه‌های مختلف

نورومارکتینگ یک نوع بازاریابی هوشمندانه است که اثربخشی بسیار زیادی بر روی کسب و کار شما دارد. این نوع بازاریابی، کاربردهای بسیاری دارد. از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تحقیقات بازار: بیشتر کمپین‌های اینستاگرامی از بازاریابی عصبی استفاده می‌کنند. این کمپین‌ها با تحقیقات بسیار توانسته‌اند در زمینه‌‌های مختلفی مانند ارزیابی تبلیغات، اندازه‌گیری واکنش مخاطب، تبلیغات تجاری، محصول جدید تخصص کافی بدست آورند.
  • طراحی و بسته‌بندی محصول: به کمک این نوع بازاریابی و انجام آزمایشات بسیار می‌توان متوجه سلیقه‌ی مشتریان شد. به عنوان مثال می‌توان متوجه شد که مشتری نسبت به یک محصول چه نظر و احساسی دارد.
  • قیمت‌گذاری: اینکه قیمت محصولات و تخفیفات را چگونه تغییر دهید، تاثیر بسیار زیادی بر روی نظر مشتریان و موفقیت محصول دارد. به کمک نورومارکتینگ می‌توان قیمت‌های تاثیرگذاری بر روی محصولات بگذارید.
  • چیدمان فروشگاه: چگونگی چیدمان فروشگاه می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی نظر مشتریان بگذارد و توجه آنها را به خود جلب کند. بر این اساس بسیاری از صاحبان کسب و کار با استفاده از اصول نورومارکتینگ می‌توانند تجربه‌ای منحصر به فرد را برای مشتریان خود به وجود بیاورند.
  • تبلیغات: از اصول نورومارکتینگ می‌توان برای توسعه تبلیغات و کمپین‌های تبلیغاتی خود استفاده کنید. به این دلیل که برای این نوع از تبلیغات نیاز به خلاقیت بسیار بالایی دارید. بازاریابی عصبی با آزمایشات بسیار می‌تواند میزان اثرگذاری یک تبلیغ را بر روی مشتری محاسبه کند.
  • خدمات حرفه‌ای: خدمات حرفه‌ای در نتیجه‌ی تعاملات انسانی به وجود می‌آید. به کمک نورومارکتینگ می‌توان ابتکاراتی به وجود آورد تا بهترین عملکرد از نظر کیفیت را داشته باشید. به عنوان مثال می‌توان یک تصویر قابل قبول در ذهن مشتریان ایجاد کرد تا از این طریق جذب برند شما شوند.

تکنیک‌های نورومارکتینگ

امروزه تکنیک‌های بسیاری وجود دارد که به عنوان یک محرک در بازاریابی شناخته شده‌اند. این تکنیک‌ها به گونه‌ای هستند که مورد استفاده بسیاری از بازاریابان قرار گرفته است. کسب‌ و کارهای مختلف با اهداف مختلفی که دارند، باید بتوانند از این تکنیک‌ها استفاده کنند. چرا که این روش کمک می‌کند تا با کمترین هزینه، بیشترین سود را ببرند. این هدفی است که اکثر بازاریابان تمایل دارند که به آن دست پیدا کنند.

از جمله این تکنیک‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برقراری ارتباط چشمی

شاید شما هم در بیشتر تبلیغات اینستاگرامی و یا تبلیغات تلویزیونی استفاده از تصاویر و فیلم‌های بچه‌ها را دیده باشید. چرا که بیشتر تولیدکنندگان معتقد هستند که چهره کودکان نسبت به بزرگتر‌ها تاثیر بسیار زیادی در تبلیغات دارد. برای همین از چهره کودک در بیشتر کار تبلیغاتی خود استفاده می‌کنند تا از این طریق بتوانند به سود بیشتری برسند.

شاید در گذشته این روش تبلیغ، جزو یکی از تاثیرگذارترین روش‌ها برای جذب مخاطبان بود. بسیاری از مدیران تصور می‌کردند که می‌توانند از طریق چهره‌ی جذاب کودکان، فروش محصولات خود را بیشتر کنند. اما امروزه این روش تبلیغ کافی نیست. بلکه باید بتوانند ارتباط چشمی با مخاطبان خود نیز برقرار کنند.

به عنوان مثال تحقیقات بازاریابی عصبی نشان داده است که اگر در تبلیغات خود از تصویر کودکان زیر 7 سال استفاده کنید، بیشتر نگاه مخاطب جذب چهره معصوم کودک می‌شود. برای جذب نگاه مشتری به سمت محتوای آگهی لازم است تا نگاه کودک به سمت متن و یا محصول هدایت شود. در چنین شرایطی مخاطب شما به صورت ناخودآگاه، تمام حواسش به سمت محتوای تبلیغاتی شما می‌رود.

استفاده از بسته‌بندی موثر

یکی از روش‌های موثر برای جذب مخاطب توجه به بسته‌بندی محصولات است. نحوه‌ی بسته‌بندی محصولات می‌تواند فروش شما را کاهش و یا افزایش دهد. همچنین تحقیقات نورومارکتینگ نشان می‌دهد که مشتریان نسبت به رنگ، متن، تصویر و نوع بسته‌بندی محصولات نظرات مثبت، منفی و گاهی خنثی نشان‌ می‌دهند.

به عنوان مثال بیشتر مشتریان نسبت به بسته‌بندی براق محصولات واکنش منفی دارند. اما این مسئله در رابطه با بسته‌بندی مات کاملا برعکس است؛ بنابراین بهتر است نسبت به بسته‌بندی محصولات تجدید نظر داشته باشید و دائما روش‌های بسته‌بندی خود را تغییر دهید.

تاثیر رنگ‌بندی در نورومارکتینگ

رنگ‌ها تاثیر بسیار زیادی در نگاه مشتری دارد. به این دلیل که رنگ‌ها می‌توانند احساسات مشتری شما را به خوبی تحت تاثیر خود قرار دهد. به عنوان مثال از نظر بازاریابی عصبی رنگ قرمز می‌تواند تاثیر دو چندانی در نظر مشتری داشته باشد. به صورت کلی محققان برای استفاده راحت‌تر از رنگ‌ها در زمینه‌ی تبلیغات از تکنیک گروه‌بندی استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال استفاده از رنگ‌های سرد نشان‌دهنده حرفه‌ای بودن شما است.

کارایی تصاویر تبلیغات

نورومارکتینگ معتقد است که استفاده از تصاویر تبلیغاتی مناسب می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی مخاطب شما بگذارد. برای فهمیدن اهمیت این موضوع کافی است تا به تصاویر تبلیغاتی قبل از ایجاد تکنیک جدید نورومارکتینگ دقت کنید و آن را با تصاویر تبلیغاتی در حال حاضر مقایسه کنید.

کسب و کارهایی که از تصاویر تاثیرگذار بر روی مغز استفاده کردند، توانسته‌اند میزان فروش خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. این تکنیک یک روش باورنکردنی برای افزایش تعامل با مشتری و افزایش بازدهی کسب و کار است.

ارزیابی رضایت‌مندی

میزان ارتباطی که مخاطب با یک محصول برقرار می‌کند، بستگی به نوع تبلیغات شما دارد. به عنوان مثال ممکن است مشتری با دیدن محصول شما احساس خوبی را تجربه نکند. حتی اگر احتیاج زیادی به آن محصول داشته باشد و یا محصول شما کیفیت بالایی داشته باشد اما هیچ وقت سمت محصول شما نخواهد رفت؛ بنابراین بهتر است رضایت مشتری خودتان را همیشه ارزیابی کنید.

ضرر و ناسازگاری

تحقیقات بازاریابی عصبی نشان می‌دهد که بیشتر افراد نسبت به از دست دادن چیزی، بیشتر نگران هستند. اما این موضوع در رابطه با به دست آوردن برعکس است؛ بنابراین باید این حس را در مشتری به وجود آورید که با خرید محصول شما هیچ‌گونه ضرری متوجه آنها نخواهد شد.

پاداش و تنبیه

یکی از تکنیک‌های رایج در انجام بازی‌های رایانه‌ای استفاده از شیوه تنبیه و پاداش است. اگر شما نیز می‌خواهید که جذابیت بسیاری برای مشتریان خود ایجاد کنید، سعی کنید تا از طریق جایزه و یا پاداش بتوانید یک نوع وفاداری را در مشتریان خود ایجاد کنید. این موضوع یک تجربه لذت‌بخشی را در مشتریان شما ایجاد می‌کند تا همیشه محصولات شرکت شما را استفاده کنند.

طراحی وب‌سایت

تکنیک‌های جدید نورومارکتینگ در طراحی وب سایت‌ها کمک می‌کند تا کسب و کار شما رونق بسیاری پیدا کند. به عنوان مثال استفاده از طرح‌های رنگی، فونت‌های بزرگ و … از جمله مواردی است که می‌تواند باعث جذب مشتری شود. همچنین برخی یافته‌های جدید بازاریابی عصبی نشان می‌دهد که استفاده از طراحی عمودی به جای طراحی افقی باعث جذب بیشتر مخاطب می‌شود. چرا که مغز می‌تواند ارتباط بیشتری با متن داشته باشد.

سخن نهایی

ما در این مقاله در رابطه با نوع جدید از بازاریابی به نام نورومارکتینگ صحبت کردیم. استفاده از تکنیک‌های این نوع بازاریابی نوظهور می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی کسب و کار شما بگذارد و باعث بهبود بازاریابی شما شود. اگرچه تعداد بسیار کمی از شرکت‌ها از این نوع بازاریابی استفاده می‌کنند، اما در آینده و با توجه به کاربردی که این نوع بازاریابی در کسب‌ و کارها دارد، قطعا این نوع بازاریابی به یکی از ضرورت‌ها تبدیل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.