بازاریابی سبز چیست و چطور به کمک آن کسب و کار خود را ارتقا دهیم؟

بازاریابی سبز چیست

امروز بسیاری از شرکت‌ها در حال تولید و گسترش محصولات سازگار با محیط زیست هستند. بازاریابی سبز یک روند جهانی است که باعث می‌شود بسیاری از کارآفرینان و مصرف کنندگان به فکر محیط زیست باشند. خریداران و کاربران خدمات، به طور فزاینده‌ای شرکت‌های سازگار با محیط زیست را که محیط را آلوده نمی‌کنند ترجیح می‌دهند، زیرا این امر به آنها امکان می‌دهد تا سبک زندگی پایدارتری داشته باشند و به بخشی از جوامع بزرگ دوستدار محیط زیست تبدیل شوند.

این نوع بازاریابی، بازاریابی سازگار با محیط زیست است و برای محیط زیست، برای داشتن یک جهان سالم و یک جهان سرسبز بسیار مهم است. مثل همیشه همراه نوبل محتوا باشید، چون قرار است در اینجا یاد بگیریم که چرا Green Marketing بسیار مهم است و چه اتفاقی خواهد افتاد اگر ما نیز آن را کسب و کار خود بیفزاییم؟

تعریف بازاریابی سبز

اصطلاح Green Marketing  به فرآیند تبلیغ محصولات یا خدمات ساخته شده بر اساس مزایای زیست محیطی آنها گفته می‌شود. این محصولات یا خدمات ممکن است به خودی خود سازگار با محیط زیست باشند یا به روشی، سازگار با محیط زیست تولید شوند. هنگامی که یک کسب و کار، سازگاری با محیط زیست را به نمایش می‌گذارد، ممکن است شامل محصولاتی باشد که به صورت ارگانیک تولید می‌شوند، فاقد مواد سمی یا مواد تخریب کننده ازن باشند، از مواد بازیافتی تولید شده باشند، از مواد تجدید پذیر ساخته شده‌ باشند و به گونه‌ای طراحی شوند که قابل ترمیم باشند و از بین نروند.

ایده این بازاریابی با اثرات منفی انسان بر روی کره زمین ظاهر شد و مارک‌ها نشان می‌دهند که چگونه مأموریت‌ها و عملکردهای خود را از طریق درآمدزایی به آگاهی از محیط زیست توسط فرآیندهای تجاری تغییر می‌دهند که کمترین تأثیر را بر محیط دارند. بازاریابی سبز شامل مشاغلی است که کالاها یا خدمات خود را به گونه‌ای بازاریابی می‌کنند که سازگاری با محیط زیست را نشان دهند. در حال حاضر این نوع تجارت به دلیل وخامت اوضاع محیط و تغییرات آب و هوایی، به یکی از رایج‌ترین استراتژی‌های بازاریابی تبدیل شده است و با آن، مشاغل نشان داده‌اند که از محیط زیست آگاه هستند و تمام تلاش خود را برای حفظ آن انجام می دهند.

تعریف بازاریابی سبز

چرا گرین مارکتینگ مهم است؟

سیاره ما با تهدیدهای زیادی از جمله آلودگی‌های آب و هوا، ضایعات غذا، آلودگی پلاستیک‌ها و جنگل زدایی روبرو است. مواد شیمیایی تولید شده توسط کارخانه‌ها را می‌توان در همه جا یافت. به همین دلیل برای حمایت از زمین، بسیاری از شرکت‌ها تولید کالاهای خود را به روشی سازگار با محیط زیست در نظر می‌گیرند که امروز به این شیوه، بازاریابی سبز می‌گویند. علاوه بر این، سطح آگاهی زیست محیطی در بین مصرف کنندگان در حال افزایش است، بنابراین مردم ترجیح می‌دهند محصولات دوستدار محیط زیست را خریداری کنند.

بسیاری از مارک‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند تا خواسته‌های مشتریان را برآورده کنند. بنابراین تولید چنین کالاهایی را شروع کرده و به مسئولیت‌های ما به عنوان ساکنان این کره خاکی احترام می‌گذارند. گرین مارکتینگ تأثیر مثبتی بر سلامت افراد و پاکیزگی محیط دارد. این نوع بازاریابی شامل هر مرحله از تجارت، از بسته بندی تا روابط عمومی است. بیایید مزایای این روش را مرور کنیم تا این موضوع را با جزئیات بیشتری قبل از پیاده سازی در کسب و کار خود بررسی کنید:

مزیت رقابتی

بدیهی است که هر شرکتی نمی‌تواند از شیوه بازاریابی سبز در تجارت خود استفاده کند. اما اگر شما بتوانید، شرکتی راه‌اندازی کنید که محصولات آن، سازگار با محیط زیست باشند، این یک مزیت رقابتی عالی برایتان فراهم خواهد آورد. زیرا این روزها مصرف کنندگان بیش از هر زمان دیگر، از روش‌های سبز آگاه می‌شوند و ترجیح می‌دهند  که چنین محصولاتی را خریداری کنند. با این وجود اتخاذ این نوع بازاریابی در دراز مدت به سود شما خواهد بود.

مزیت رقابتی

رشد تجارت

اگر تصمیم بگیرید شیوه گرین مارکتینگ را در تجارت خود ادغام کنید، شرکت شما رشد بلند مدت خواهد داشت و شما همیشه در بازار نسبت به رقبای خود ارزش بیشتری خواهید داشت. دلیل این امر این است که شما در حین انجام فعالیت‌های تجاری از حفاظت از محیط زیست اطمینان حاصل می‌کنید.

اعتبار را بهبود می‌بخشد

اگر استراتژی‌های گرین مارکتینگ را دنبال ‌کنید، این باعث جذب بیشتر و بیشتر مصرف کنندگان سبز می‌شود. علاوه بر این، هنگامی که شما به طور مداوم سعی در پیروی از روش‌های سبز دارید، به طور خودکار وفاداری مصرف کننده به برند شما افزایش نیز می‌یابد.

بهبود اعتبار توسط بازاریابی سبز

تصویر نام تجاری مثبت

بازاریابی سبز همچنین باعث ایجاد یک تصویر تجاری مثبت در ذهن کاربران شما خواهد شد. در نتیجه، کارمندان جدید مایل به کار با شما هستند و علاوه بر اینها، سرمایه گذاران مایلند در تجارت شما سرمایه گذاری کنند.

به بهبود سلامت عمومی کمک می‌کند

گرین مارکتینگ پدیده‌ای است که به نفع سلامت عمومی است. مصرف محصولات سبز خاص به افزایش بهداشت عمومی کمک می‌کند و این بهبود منجر به افزایش امید به زندگی در جامعه می‌شود.

 آگاهی از محیط زیست را افزایش می‌دهد

گرین مارکتینگ، عملی است که آگاهی زیست محیطی جامعه را افزایش می‌دهد. افزایش آگاهی عمدتا به دلیل تلاش‌های تبلیغاتی شرکت‌های پذیرش گرایش گرین مارکتینگ است.

گرین مارکتینگ

تقویت روابط مشتری

گرین مارکتینگ به عنوان راهی برای برقراری روابط بهتر با مصرف کننده تلقی می‌شود. روابط قوی باید بر اساس اعتماد بنا شود. در نتیجه، گرین مارکتینگ اعتماد مصرف کننده را افزایش می‌دهد. تقویت روابط مشتری با افزایش درآمد همراه است و منجر به دستیابی به اهداف سازمانی می‌شود.

 آموزش و تعامل با مشتری آسان تر می شود.

بازاریابی سبز یک رویکرد نوظهور است. همه مصرف کنندگان نمی‌توانند از این موضوع آگاه باشند. وقتی شرکت‌ها سبز می‌شوند، باید مشتریان خود را به سبز شدن نیز القا کنند. علاوه بر این، شرکت‌ها می‌توانند از طریق بازاریابان سبز با مصرف کنندگان خود تعامل داشته باشند. آنها مسابقاتی را ایجاد می‌کنند که مصرف کنندگان بتوانند جایگزینی برای سوزاندن مسائل زیست محیطی فراهم کنند. آنها همچنین ممکن است فیلم‌ها و پادکست‌ها را منتشر کنند تا به مصرف کنندگان از موارد خود به شیوه‌ای سازگارتر با محیط زیست اطلاع دهند.

 سلامت مصرف کنندگان و محیط زیست را بهبود می‌بخشد

گرین مارکتینگ تلاشی است برای محافظت از سلامت مشتری و محیط زیست(طبیعت) از طریق تولید، استفاده و دفع کالاهای سازگار با محیط زیست است.

کاهش قیمت

حتی اگر به نظر برسد که بازاریابی سبز در کوتاه مدت یک اقدام هزینه بر است، مطمئناً در طولانی مدت مفید، مقرون به صرفه و ضروری خواهد بود. سازمان‌ها به دلیل مدیریت پسماند، کاهش استفاده از مواد اولیه، در اقدامات خود پیشرفت می‌کنند و در بلند مدت، باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود.

4 استراتژی گرین مارکتینگ

شما می‌توانید بسیاری از استراتژی‌های مربوط به این نوع بازاریابی را پیدا کنید که می‌تواند به شما در ایجاد یک مارک تجاری پایدار برای کمک به سیاره ما کمک کند. بنابراین بیایید برخی از آنها را مرور کنیم:

استراتژی های بازاریابی سبز

1- طراحی پایدار

این فقط مربوط به یک آرم بازیافت روی بسته بندی محصول شما نیست، بلکه مربوط به یک چرخه کامل عمر محصول است. شما باید به این جزئیات توجه کنید: منابع مواد خود، کارگران درگیر در این فرآیند. به خصوص، شرکت شما باید میزان زباله تولید شده و نحوه بسته بندی و تحویل محصولات شما را کنترل کند. هنگام طراحی برای پایداری، باید موارد زیادی را در نظر بگیرید که بر محیط ما تأثیر می‌گذارند.

2- مسئولیت

اگر فکر می‌کنید باید سبز شوید، نام تجاری‌تان باید آماده یک تغییر اساسی باشد. بازاریابی سبز آگاهی از آلودگی است. برای اثبات صداقت نیت خود، از نظر مسئولیت زیست محیطی و اجتماعی درباره شرکت خود تجدید نظر کنید و به مشتریان نشان دهید که به سیاره ما اهمیت می‌دهید.

3- قیمت گذاری سبز

محصولات سازگار با محیط زیست به دلیل افزایش هزینه طراحی پایدار دارای ارزش بالایی هستند. با این وجود، علی رغم گرانی، هنوز مشتریان تمایل به پرداخت هزینه دارند. بنابراین اگر برای محصولات زیست محیطی خود قیمت بالایی در نظر می‌گیرید، اطمینان حاصل کنید که کالاهای شما به قیمتی که درخواست می‌کنید، با مشخصات خاص ارتباط دارند.

4- بسته بندی پایدار

 استفاده بیش از حد از پلاستیک، دلیل شماره یک دلیل آلودگی سیاره ما است. به گفته Greenpeace، از سال 1950 تاکنون 8.3 میلیارد تن پلاستیک تولید شده است و فقط حدود 9٪ از این پلاستیک بازیافت شده است. امروزه مصرف کنندگان مسئولیت بیشتری دارند و سعی می‌کنند از بسته بندی پلاستیکی جلوگیری کنند. به همین دلیل توصیه می‌شود بسته بندی‌های بازیافتی برای برند خود ایجاد کنید.

و در آخر…

به طور کلی، گرین مارکتینگ اصطلاحی است که شرکت‌ها برای نشان دادن تلاش‌های خود در زمینه پایداری زیست محیطی از آن استفاده می‌کنند. اگر صاحب شرکتی هستید و می‌خواهید به بازاریابی سبز بپیوندید، یا حتی مراقبت و پشتیبانی از کره زمین خود را نشان دهید، پس بر محتوای نام تجاری خود تمرکز کنید تا به جهانیان بفهماند برای چه چیزی تلاش می‌کنید.

برخی از سیستم عامل‌های مفید وجود دارد که می‌توانید برای ارتقا کسب و کار خود با آنها بپیوندید. سرانجام، ما معتقدم وقتی شما بخواهید چیزی فراتر از پول در آوردن در تجارت خود به مخاطب نشان دهید، به مراتب بالاتری دست خواهید یافت.

این مقاله امروز ما درباره گرین مارکتینگ بود که تعریف، مزایا و موارد دیگر در مورد این شیوه را مورد بررسی قرار داد. آیا به شما در درک این شکل از بازاریابی کمک کرده است؟ امیدواریم که برایتان مفید و کمک کننده بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.