صفر تا صد تولید محتوا در اینستاگرام

تولیدمحتوا در اینستاگرام

تولید محتوا در اینستاگرام یک موضوع بسیار مهم در دنیای مدرن امروزی است. اینستاگرام محلی برای تفریح، گذراندن اوقات فراغت، درآمد سرشار و از همه مهم‌تر تبلیغ و جا انداختن کسب و کار و بیزینس است. اینستاگرام به گفته برخی از کارشناسان، بعد از هالیوود، بزرگترین تغییر و تحول را در زندگی اجتماعی و سبک زندگی انسان‌ها به وجود آورده است. همین موضوع بسیار مهم باعث شده تا روز به روز افراد بیشتری جذب اینستاگرام شوند تا بتوانند مدرن زندگی کنند.

قطعا چنین اپلیکیشنی با پلتفرم خاصی که دارد و همچنین تعداد بالای اعضای آن، یک فرصت مناسب برای راه اندازی کسب و کارها و به نوعی معروف شدن در جوامع بین المللی و ملی است. در ادامه روش‌های راه اندازی یک صفحه دوست داشتنی در اینستاگرام را به شما آموزش خواهیم داد. با نوبل محتوا همراه باشید.

 مدل‌های مختلف تولید محتوا در اینستاگرام

اینستاگرام یکی از بزرگترین اپلیکیشن‌های دنیا از لحاظ تعداد اعضا یا همان ممبر می‌باشد. این اپلیکیشن راهکارهایی را برای جذب فالور یا همان دنبال کننده‌ها ارائه کرده است. این راهکارها به ظاهر ساده هستند اما انجام آن‌ها به همین سادگی نیست. مثلا یکی از راه‌ها، گذاشتن پست‌ها و استوری‌های جالب است. اما آیا نحوه دست کردن یا نوشتن یک متن تاثیر گذار، عکسی که اعضا حداقل چند ثانیه بر روی آن مکث کنند، چه تایمی بهتر است پست گذاشته شود و… را می‌دانید؟ برای پیدا کردن جواب این سوال باید با انواع تولید محتوا در اینستاگرام آشنا شوید و بر اساس آن‌ها شروع به اقدام در این اپلیکیشن بکنید.

 • تولید محتوای متنی
 • تولید محتوای عکس و فیلم

مدل های مختلف تولیدمحتوا در اینستاگرام

تولید محتوای متنی در اینستاگرام

تا حالا شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که مثلا از چند روز گذشته تا امروز امتحان‌های حلیاتی مانند ریاضی، فیزیک و … داشته‌اید و فردا یک امتحان حفظی مانند دین و زندگی دارید. اگر این اتفاق برایتان افتاده باشد، می‌دانید که خواندن درس حفظی در آن شرایط بسیار سخت خواهد بود. چون مغز شما به یک ریتم دیگری از سوالات عادت کرده است و به یک باره این ریتم تغییر 180 درجه‌ای پیدا می‌کند. تولید محتوای متنی در اینستاگرام هم تقریبا همچین حالتی دارد. اینستاگرام پلتفرم تصویری دارد. یعنی اعضا بیشتر به عکس‌ها و فیلم‌ها عادت کرده‌اند تا متن. به همین دلیل تولید محتوای متنی باید خیلی حساب شده، کوتاه و تاثیر گذار باشد تا به فراری دادن مخاطب نیانجامد.

نحوه نوشتن محتوای متنی کوتاه و تاثیر گذار در اینستاگرام

تولید محتوا در اینستاگرام به صورت متنی باید‌ها و نباید‌هایی دارد. برای مشخص کردن این حدود، باید هدفتان از ورود به اینستاگرام را مشخص کنید. حالا شما از ایجاد یک پیج یا صفحه در اینستاگرام یک هدف مشخص دارید. این هدف می‌تواند معرفی یک کسب و کار باشد. مثلا می‌توان به تبلیغ یک رستوران اشاره کرد. یا برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت شما باشد. همچنین برای جذب فالور و درآمد از تبلیغات باشد. برای این سه موضوع متفاوت، محتوای متنی هم باید متفاوت باشد. در ادامه برای هر موضوع، روش تولید محتوای متنی مناسب را به شما معرفی خواهیم کرد.

تولید محتوا متنی اینستاگرام

محتوای متنی مناسب برای معرفی کسب و کار

 برای معرفی کسب و کار بهتر است که متنی را در زیر عکس انتشار کنید که در عین کوتاه بودن، معرف آن باشد. مثلا برای تبلیغ یک رستوران این متن مناسب است. “قورمه سبزی یکی از غذاهایی است که باید تو ظرف مخصوص خودش پخته شود. اما این ظرف مخصوص را تا جایی که یادم می‌آید فقط در رستوران … دیدم. شما هم امتحان کنید”. این متن چند ویژگی دارد. مثلا  مخاطب را به فکر وادار می‌کند که ظرف مخصوص قورمه سبزی چجوری است. این رستوران چه قدر با فرهنگ و با اصالت است که برای پخت هر غذا از ظرف مخصوصی استفاده می‌کند.به همین دلیل تولید محتوا در اینستاگرام باید اصولی باشد تا مخاطب سردرگم و زده نشود.

محتوای متنی مناسب برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت

 این دسته از افراد که در اینستاگرام به عنوان عضو عادی مشغول هستند، بیشتر اعضای اینستاگرام را   هم تشکیل می‌دهند. این اعضا کارشان چیز دیگری است و اصلا به هیچ عنوانی وابسته اینستاگرام نیستند. دنبال کننده‌های آن‌ها معمولا کمتر از 10 هزار نفر است و همگی از دوستان و نزدیکان آن عضو هستند. به همین دلیل این افراد در نوشتن محتوای متنی مجاز هستند، هر تعداد کلمه که بخواهند بنویسند و محدودیتی در موضوع و … ندارد.

محتوای متنی مناسب برای درآمد تبلیغاتی

یکی از موضوعات مهم تولید محتوا در اینستاگرام، مربوط به اعضایی است که می‌خواهند با افزایش فالور، درآمد تبلیغاتی اشته باشند. اما محتوای متنی مناسب این فعالیت باید چگونه باشد؟ جواب این گونه است که محتوای متنی برای هر پیجی متفاوت است. در زیر چند نمونه را به شما معرفی می‌کنیم.

 • برای یک پیج آشپزی، در محتوای متنی باید تمام آن چیزهایی که لازم است گفته شود. حتی اگر در ویدیو یا عکس هم به آن‌ها اشاره شده باشد. تعداد کلمات هم مهم نیست. حتما اسم پیجتان در متن آورده شود.
 • برای یک پیج آموزش زبان خارجه، در محتوای متنی باید تمام چیزهایی که در ویدیو و عکس هست به صورت بسیار کامل‌تر نوشته شود. مخاطب‌ پیج‌های آموزشی همواره نگاه ویژه‌ای به کپشن دارند و اگر طولانی هم باشد، آن را مطالعه می‌کنند.
 • برای یک پیج مربوط به معرفی لوازم آرایشی و مدلینگ، کپشن یا محتوای متنی طولانی جذاب نیست و بهتر است مطالبی که قصد بیان آن را دارید، در فیلم و عکس بگنجانید.

 

تولید محتوای تبلیغاتی

تولید محتوای عکس و فیلم در اینستاگرام

تولید محتوا در اینستاگرام 90% با عکس و فیلم می‌باشد. اما هر عکس و فیلمی در اینستاگرام لایک یا کامنت نمی‌خورد. برای خود شما هم شاید پیش آمده که از برخی عکس‌ها و فیلم‌ها، بدون لایک، کامنت و حتی نگاه کردن به سادگی می‌گذرید. ایراد از شما نیست. ایراد مربوط به کسی است که طریقه صحیح گذاشتن عکس و فیلم را در اینستاگرام نمی‌داند. در ادامه طریقه صحیح آن را به شما نشان می‌دهیم.

نحوه انتخاب و درست کردن یک تصویر مناسب برای محتوای اینستاگرام

تولید محتوا در اینستاگرام بیشتر با عکس‌ها و تصاویر می‌باشد. این تصاویر و عکس‌هایی که در پیج‌های خود پست می‌کنیم، باید طوری جذاب باشد که مخاطب چند لحظه‌ای بر روی آن مکث کند. برای این موضوع ابتدا باید تصویر شما مربوط به بیزینس شما باشد. یعنی اگر شما یک پیجی در ارتباط با روان شناسی دارید، عکسی در مورد ماشین آلات سنگین یا کامیون نگذارید. حتی اگر عکس بسیار زیبایی باشد. بعد از رعایت این موضوع، باید به عکس‌ها یک سری تغییرات بدهید و البته اگر تغییر پذیر نبود، عکس مناسب انتخاب کنید. یک عکس خوب باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد.

 • از لحاظ رنگبدی مناسب باشد. از طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها برای یک پست استفاده نکنید. این کار مخاطب را آزار می‌دهد.
 • از پست کردن تصاویر شلوغ و پر زرق و برق خود داری کنید. چون مخاطب حوصله خواندن یا پی بردن به آن‌ها را ندارد، رد می‌کند. برای این که همه مفاهیم را به صورت عکس و تصویر برسانید، از عکس‌های ساده‌تر استفاده کنید و تعداد آن‌ها را افزایش دهید.
 • برای عکس‌های خود حاشیه درست کنید. بهتر است حاشیه کوچک و رنگ آن سفید باشد.
 • اگر به اخبار شبکه یک نگاه کنید، متوجه می‌شوید که هر ساله دکوراسیون و نحوه شروع و پایان را عوض می‌کنند. شما هم بهتر است هر ساله یا در دوره‌ای که مد نظرتان است، این کار را انجام دهید.
 • برای تولید محتوا در اینستاگرام به صورت تصویر و عکس، بهتر است قانون یک سوم را رعایت کنید. این قانون به این شکل است که یک عکس را به 9 قسمت تقسیم کنید. یعنی دو خط طولی و دو خط عرضی رسم کنید. سپس آن شکل از عکس که می‌خواهید تو چشم باشد را در تلاقی دو خط عمودی و افقی قرار دهید.
 • از تصاویر با کنتراست یا تضاد مناسب استفاده کنید.

تولیدمحتوا در اینستاگرام

تولید محتوا به صورت فیلم در اینستاگرام

اینستاگرام از سه نوع فرمت فیلم، گیف و بوم رنگ، برای فایل‌های ویدیویی در قالب ویدیوهای 1 دقیقه‌ای و چند دقیقه‌ای به نام IG TV پشتیبانی می‌کند. گیف در واقع فیلم بدون صدا است و بومرنگ هم فیلم‌ها را از آخر به اول پخش می‌کند. برای تولید محتوا در اینستاگرام به صورت ویدیویی بهتر است از فیلم‌های مناسب و جذاب، به همراه یک متن راهنما به صورت زیرنویس یا یک متن در کپشن، استفاده کنید. ویدیوها بهتر است خیلی طولانی نباشند. چون مخاطب تا آخر نمی‌تواند آن را مشاهده کند. برای این کار بهتر است قسمت‌های مهم فیلم را ببرید و از آن‌ها یک فیلم کوتاه‌تر و پرمحتواتر بسازید.

برخی ترفندهای موجود در اینستاگرام  برای افزایش فالور و پیشرفت در کار

تولید محتوا در اینستاگرام با رعایت اصول و قواعد، روش اصلی محافظت و پیش برد صفحه شما می‌باشد. اما در دل اینستاگرام یک سری میان‌بر‌ها وجود دارد که باعث می‌شود سرعت پیشرفت و ترقی پیج شما بیشتر شود. این روش‌ها بسیار ساده هستند و حیف است که از آن‌ها استفاده نکنید. این روش‌ها به شرح زیر هستند.

 • حتما از هشتک مربوط به حوزه کار و فعالیت خود استفاده کنید. مثلا اگر ویدیوی عاشقانه گذاشته‌اید، از #love استفاده کنید. این هشتک و خیلی از هشتک‌های دیگر طرفداران میلیونی دارند. اما خود هشتک چیست؟ هشتک یک الگوریتمی است که اینستاگرام به کمک آن می‌تواند فیلم‌ها، عکس‌ها و پست‌ها را دسته بندی کند و افراد موقع سرچ کردن با این هشتک‌ها، می‌توانند به تعداد زیادی پست با مفهوم هشتکی که سرچ کرده‌اند، برسند.
 • اگر فروشنده محصول یا ارائه دهنده خدمتی هستید، از فالورهای خود بخواهید عکس محصول یا خدمت شما را پست کنند و شما هم در مقابل پست آن‌ها را با آیدیشان پست یا استوری کنید. معامله‌ای دو سر برد که اصطلاحا به آن UGC می‌گویند.
 • از پیج‌های مختلف پرطرفدار برای تبلیغ پیج خود استفاده کنید.
 • احتمال دارد یک روز حال خوبی برای تولید محتوا در اینستاگرام نداشته باشید و بخواهید که یک پست مشابه پست سایر افراد و پیج‌ها، بدون نگرانی از قانون کپی رایت استفاده کنید. اینستاگرام یک گزینه به نام Repost دارد که بدین منظور می‌توانید از آن استفاده کنید.
 • در ساعت‌های شلوغ و پر ترافیک پست بگذارید. معمولا افراد بیشتری در شب‌ها، وسط ظهر و صبح زود از اینستاگرام استفاده می‌کنند.

ترفندهای افزایش فالوور

نتیجه گیری…

تولید محتوا در اینستاگرام موضوع مورد بحث امروز ما بود. محتوا در اینستاگرام به سه صورت عکس، فیلم و متن می‌باشد. در محتوای متنی باید متناسب با نوع فعالیت‌ها، از تعداد کلمات کمتری تا حد امکان استفاده کرد، اما اگر پیج شما آموزشی باشد یا برخی چیزها نیاز به توضیح داشته باشند، تعداد کلمات زیاد مشکلی ایجاد نمی‌کند. عکس‌ها باید دارای قالب و چارچوبی مشخص باشند و نباید از رنگ‌ها و اشکال زیاد در آن‌ها استفاده کرد. فیلم‌ها بهتر است طولانی نباشند و گاهی اوقات از ویدیوی بدون صدا یا همان گیف و حتی بومرنگ استفاده کنید. از میانبرهای مهم اینستاگرام نظیر هشتک، تبلیغات در پیج‌های مختلف و … برای افزایش فالورهای خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.