بهترین ابزارهای رایگان سئو و بهینه سازی سایت را بشناسید!!

ابزارهای رایگان سئو

اینکه در صفحه یک گوگل باشید و یا در صفحه دوم آن هیچ فرقی ندارد. چرا که ممکن است ملاک گوگل برای رتبه‌بندی سایت بعد از مدتی تغییر پیدا کند؛ بنابراین نیاز است تا همیشه سئوی سایت خودتان را زیر نظر داشته باشید تا بعدا دچار مشکل نشوید. ابزارهای بسیاری وجود دارند که به کنترل و مدیریت سایت شما کمک بسیار زیادی می‌کنند. ما در این مقاله از نوبل محتوا قصد داریم تا شما را با ابزارهای رایگان سئو آشنا کنیم.

به کمک این ابزارها می‌توانید رتبه سایت خودتان در گوگل را بهبود ببخشید.

معرفی ابزارهای رایگان سئو

در همه‌ی مشاغل ابزارها کمک می‌کنند تا روند کاری با دقت و سرعت بالا انجام بگیرد. سئو سایت نیز از این قاعده مستثنی نیست. در واقع شما به کمک ابزارهای سئو می‌توانید بر روی سئو سایت خودتان مدیریت بهتری داشته باشید.

ابزارهای سئو، همان سایت و برنامه‌هایی هستند که از طریق آن می‌توانید همه زوایای سایت خودتان را بررسی کنید. برخی از این ابزارها به صورت پولی هستند. اما ممکن است ابزارهای رایگان نیز به صورت حرفه‌ای‌ عمل کنند. به جرات می‌توان گفت استفاده از ابزارهای سئو باعث می‌شود تا سود کسب و کار شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.

بنابراین اگر صاحب یک کسب و کار اینترنتی هستند و سودای سرمایه و ثروت را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که با  بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید. اطلاعات کافی از این سایت‌های آنالیز سئو و آشنایی با ابزارهای مختلف  و نحوه کار کردن آن، به شما کمک می‌کند تا بتوانید سایت‌های رقبای خود را به راحتی تجزیه و تحلیل کنید.

بسیاری از ابزارهای رایگان سئو توسط سایت‌های حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بدین معنا است که بدون هزینه‌ بودن این ابزارها، نشان‌دهنده‌ی بی‌فایده بودن آنها نیست؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که شما نیز برای افزایش رتبه خود در گوگل از این ابزارها استفاده کنید.

چرا که به کمک این ابزارها می‌توانید علاوه بر آنالیز سایت خود، تجزیه و تحلیل سایت رقبا را نیز بدست آورید. این آمار و اطلاعات دقیق به شما کمک می‌کند تا بتوانید عملکرد بهتری در آینده داشته باشید.

توجه به این نکته ضروری است که هر ابزار سئو، کاربردهای متفاوتی دارد. به عنوان مثال برخی از این ابزارها جهت پیدا کردن کلمات کلیدی، برخی برای لینک‌سازی خارجی و یا پیدا کردن مشکلات سایت شما مورد استفاده قرار بگیرد؛ بنابراین با توجه به نیاز خود می‌توانید از یکی از این سایت‌ها استفاده کنید.

ابزارهای رایگان سئو

ابزار Similar Web

به کمک ابزارهای سئو باید به طور مرتب عملکرد سایت خودتان را بررسی کنید. علاوه بر این باید ببینید که سایت رقبا در چه شرایطی نیز هستند. ابزار similar web به عنوان یکی از ابزارهای رایگان سئو است که شما را به هدفتان خواهد رساند.

به عنوان مثال به کمک این سایت می‌توان اطلاعاتی نظیر ترافیک سایت‌های رقیب، رتبه صفحه‌هایشان، اینگیجمنت و دیگر اطلاعات را بررسی کنید تا براساس این داده‌ها بتوانید یک برنامه‌ریزی خوبی برای سایت انجام دهید. یکی از خوبی‌های این سایت ارائه اطلاعات به صورت قابل خواندن به شما است؛ بنابراین می‌توانید با بررسی صفحه نتایج به جزئیات خوبی از صفحه رقبا برسید.

همچنین شما می‌توانید با بررسی داده‌های این سایت به اطلاعات خوبی از سایت خودتان نیز برسید. به عنوان مثال می‌توانید متوجه شوید که کدام کلمه کلیدی شما بیشترین ترافیک سایت را دارد. همچنین بازدهی شما در تبلیغات بر روی کدام کلمه کلیدی بیشتر است. اطلاع از این داده‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید در آینده سئو سایت خودتان را بهبود ببخشید.

تنها محدودیت این نسخه رایگان در تعداد موارد قابل مقایسه است. البته همین 5 مورد به شما کمک می‌کند تا بتوانید به اطلاعات ارزشمندی دست پیدا کنید.

ابزارهای رایگان سئو

ابزار گوگل سرچ کنسول

یکی دیگر از ابزارهای رایگان سئو ابزار قدرتمند گوگل سرچ کنسول است که توسط گوگل و به صورت رایگان ارائه شده است. به کمک این ابزار می‌توانید آمار و اطلاعات سایت خودتان را به صورت مرتب شده ببینید. از جمله این اطلاعات می‌توان به مجموع کلیک‌ها، میانگین نرخ کلیک سایت، Impression، میانگین جایگاه سایت در گوگل، لینک‌های داخلی، لینک‌های داده شده به سایت شما و … اشاره کرد.

یکی از ویژگی‌های خوب این سایت بررسی عملکرد سایت شما در گوگل است. به عنوان مثال شما می‌توانید با توجه به تاریخ خاص، نوع جستجو، کشور، عبارت و … برخی اطلاعات سایت مانند مقدار بازدید، میزان رتبه در گوگل، نرخ کلیک سایت و … را بررسی کنید.

کنسول جستجوی گوگل به عنوان یکی از بهترین و دقیق‌ترین ابزارها برای بررسی سئو سایت است. به کمک این ابزار می‌توانید لینک‌هایی که به سایت شما داده شده‌اند را بررسی کنید. این ویژگی کمک می‌کند تا رتبه‌بندی شما در موتورهای جستجو بهتر از قبل باشد. البته از آنجایی که اطلاعات سایت شما همیشه در حال بروزرسانی است؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که از این سایت زیاد استفاده کنید.

گوگل سرچ کنسول

ابزار SEO SiteCheckup

گاهی اوقات ممکن است که تمام کارهای مربوط به سئو را انجام داده باشید. اما همچنان مورد توجه گوگل قرار نگرفته‌اید. در چنین شرایطی ابزارهای رایگان سئو مانند SEO SiteCheckup به شما کمک می‌کند تا بتوانید اشکال کار خود را پیدا کنید.

این ابزار ارزشمند قابلیت‌های بسیار زیادی دارد. از جمله آن می‌توان به تجزیه و تحلیل مشکلات مربوط به سئو، بررسی رقبا، قابلیت ایجاد گزارش‌های مرتبط با سئو، مانیتورینگ سئو و … اشاره کرد. برای استفاده از این سایت کافی است تا در قسمت جستجو، آدرس سایت خودتان را وارد کنید. نتایج بدست آمده از این صفحه شما را راهنمایی می‌کند تا بتوانید مشکلات سایت خودتان را رفع کنید.

ابزار SEO SiteCheckup

ابزار Google Mobile Friendly test

اگر سایت شما ریسپانسیو نباشد، رتبه کمتری در گوگل دارید. این بدین معنا است که اگر سایت شما نسخه موبایلی نداشته باشد و به کاربران موبایلی خود توجه نکنید، جایگاه شما در گوگل بسیار پایین خواهد آمد. شما می‌توانید با ابزارهای رایگان سئو موبایل فرندلی سایت خودتان را بررسی کنید. اگر به دنبال چنین بازاری هستید، ابزار Google Mobile Friendly test را پیشنهاد می‌کنیم.

به کمک این ابزار متوجه خواهید شد که کاربر موبایلی شما می‌تواند صفحات کوچک سایت را به درستی مشاهده کند و یا خیر.

ابزار Google Keyword Planner

کلمات کلیدی در سایت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. عدم به کارگیری درست کلمات کلیدی در سایت باعث می‌شود تا سایت شما دچار مشکل شود. برای بررسی این موضوع ابزارهای بسیاری ارائه شده است. یکی از بهترین ابزارها برای بررسی کلمات کلیدی، Keyword Planner است. از آنجایی که این ابزار توسط گوگل ارائه شده است؛ بنابراین نتایج داده بسیار دقیق و قابل اعتماد است.

کار کردن با این ابزار بسیار ساده است. برای استفاده کافی است تا ابتدا یک اکانت فعال در گوگل ادز داشته باشید. در چنین شرایطی می‌توانید بدون هیچ‌گونه محدودیت از این ابزار استفاده کنید. در غیر این صورت نتیجه داده شده از این سایت، دقیق و کامل نیست.

ابزار Google PageSpeed Insights

شاید سال‌ها پیش سرعت سایت از اهمیت زیادی برخوردار نبود. اما در حال حاضر این موضوع بسیار مهم و کلیدی است. به طوری که گوگل سرعت بارگذاری سایت را در رتبه‌بندی آن سایت تاثیرگذار می‌داند. شما می‌توانید به کمک ابزارهای رایگان سئو سرعت بارگذاری سایت خودتان را بررسی کنید. یکی از این ابزارها Page Speed Insights است.

به کمک این ابزار قادر خواهید بود که سرعت بارگذاری سایت خودتان را هم در دسکتاپ و هم در نسخه موبایلی بررسی کنید. برای این منظور کافی است تا آدرس سایت خودتان را در قسمت جستجو وارد کنید تا اطلاعات مفیدی را در اختیار شما بگذارد.

ابزار Google PageSpeed Insights

ابزار Broken Link Checker

وجود لینک‌های شکسته جزو مواردی است که بر روی قدرت سئو سایت شما تاثیر بسیار منفی می‌گذارد. منظور از لینک‌های شکسته، لینک‌هایی در سایت است که شما را به صفحات 404 و یا صفحات حذف شده می‌برد. اگر شما هم می‌خواهید به کمک ابزارهای سئو از لینک‌های شکسته سایت خودتان مطلع شوید، استفاده از ابزار Broken Link Checker را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

ابزار Screaming frog

یکی از پرکاربردترین ابزارها برای سئوکاران، ابزار رایگان Screaming Frog است. به کمک این ابزار رایگان می‌توانید به اطلاعات جزئی و یا کاملی از سایت خودتان دسترسی پیدا کنید. از جمله این اطلاعات می‌توان به عنوان هر صفحه، لینک‌های خروجی، لینک ریدایرکت، توضیحات متا، لینک‌های خارجی و … اشاره کرد.

ابزار ahrefs

اگر به دنبال یکی از قدرتمندترین ابزارهای رایگان سئو هستید، وب سایت ahrefs را از دست ندهید. این ابزار قدرتمند به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید به اطلاعات رایگانی در زمینه بک لینک‌های سایت خود و یا رقبا، امتیاز دامنه، میزان لینک‌های فالو، تعداد بک لینک‌های دامنه و … دست پیدا کنید.

ابزار Keyword Tool

برای بررسی کلمات کلیدی ابزارهای رایگان کمی در دسترس هستند. اما بعضی از این ابزارها، اطلاعات خوبی را در اختیار شما قرار می‌دهد. به عنوان مثال به کمک ابزار keyword Tool می‌توانید کلمات کلیدی که مخاطبان کسب و کار شما جستجو می‌کنند را پیدا کنید.

ابزار Keyword Tool

سخن نهایی

ابزارهای متنوع و زیادی برای بررسی آنلاین سئو وجود دارد. ما در این مقاله در رابطه با برخی از این ابزارهای رایگان بهینه‌سازی سایت صحبت کردیم. به کمک این ابزارها و تجزیه و تحلیل سایت خود و یا رقبا می‌توانید سئو سایت را به میزان قابل توجهی بهبود ببخشید. عدم استفاده از چنین ابزارها و تجزیه و تحلیل داده‌های سایت باعث می‌شود که رتبه سایت شما در گوگل به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *