دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در طی مطلبی که برای شما علاقه‌مندان به مبحث بازاریابی اینترنتی آماده کرده‌ایم سعی بر آن است که به طرز ساده و روان به شرح دیجیتال مارکتینگ بپردازیم.

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی یکی از نوین‌ترین روش‌های تبلیغات است که امروزه به طرز محسوس و چشم گیری مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است.  این نوع شگرد تبلیغاتی با استفاده از ابزارآلات دیجیتالی و الکترونیکی محور امکان پذیر است. و در دو صورت آفلاین و آنلاین در حال فعالیت می‌باشد.  این روش عمدتا بخاطر دلایل مشهودی اعم از صرف هزینه و زمان کمترـ، فراگیر بودن، سهولت انجام تبلیغات و…. از جایگاه ویژه‌ای در بین سایر روش‌های تبلیغاتی برخوردار است. با نوبل محتوا همراه باشید تا به اتفاق هم صحبتی مفصلی در این رابطه داشته باشیم .

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اگر بخواهیم به طرز ساده و روان تعریفی از این عبارت داشته باشیم باید بگوییم به هر نوع تبلیغ و بازار یابی که از طریق دستگاهای دیجیتالی و الکترونیکی صورت می گیرد را دیجیتال مارکتینگ می‌گویند.

برخی‌ها می‌پندارند که دیجیتال مارکتینگ جریانی نوپا در عرصه‌ی بازاریابی بشمار می‌آید اما این باور  کاملا غلط است. چرا که تقریبا یک قرن پیش با اختراع اولین رادیو مفهوم دیجیتال مارکتینگ نیز پدیدار شد .پس از گذشت 10 سال از اختراع رادیو و پس از همه گیر شد استفاده از آن، برخی‌ها به این فکر افتادند که از طریق این رسانه‌ی محبوب و پرمخاطب اقدام به تبلیغ کنند بدنبال این فکر اولین Digital marketing که مربوط به تبلیغ در رابطه با اجرای یک اپرا بود شکل گرفت.

البته شایان الذکر است بگوییم استفاده از بازاریابی اینترنتی فقط به دستگاه‌های دیجیتالی ختم نمی شود بلکه این قضیه در رابطه با موتورهای جستجو و اپلیکیشن ها نیز مطرح است. با توجه به این مسئله این نوع بازاریابی در دو نوع آفلاین و آنلاین در زمینه‌ی تبلیغات فعالیت می‌کند.

بازاریابی دیجیتال

نوع آفلاین دیجیتال مارکتینگ به چه صورت است؟

با پیشرفت تکنولوژی دنیای تبلیغات سنتی نیز دگرگون شد از این رو  این دسته از تبلیغات جای خود را در فضاهای مجازی و در دنیای دیجیتالی محور  باز کردند. از جمله‌ی تبلیغات آفلاین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بازاریابی محیطی ارتقا یافته
 • بازاریابی رادیویی
 • بازاریابی تلفنی
 • بازریابی تلویزیونی

بازاریابی محیطی ارتقا یافته

همه‌ی ما می‌دانیم امروزه فعالیت‌های سنتی و کسب و کارها با توام شدن با تبلیغات دیجیتالی محور اثرگذاری بیشتری را به ارمغان آورده‌اند. به همین خاطر اکثر افراد به این نوع بازاریابی روی آور شده‌اند. برای مثال امروزه در شهر های بزرگ روزانه بیش از 4000 هزار تبلیغ از طریق استرابورد، بیلبورد و… صورت می‌گیرد؛ چرا که متقاضیان قصد دارند با در پیش گرفتن این نوع شگردهای نوین و البته موثر هر چه سریع‌تر مخاطب را جذب محصولات خود کنند.

نوع دیگری از بازاریابی دیجیتالی که امروزه به طرز حیرت آوری مورد توجه افراد قرار گرفته است بازاریابی سیمپولینگ است.

نحوه‌ی فعالیت این نوع بازاریابی به این صورت است که شرکت‌ها و موسسه‌های بزرگ محصولات و خدمات خود را در ابعاد و اندازه‌های کوچکتری بسته بندی می‌کنند و در اختیار مشتری قرار می‌دهند، تا از این طریق مشتری به سهولت بتواند محصول مورد نظر را مورد برسی و آزمایش قرار دهد. امروزه فروشگاه‌های موبایل فروشی با در پیش گرفتن بازاریابی سمپولینگ اقدامی فوق العاده موثر را در جهت فروش بیشتر به ثمر رسانیده‌اند.

بازاریابی محیطی ارتقا یافته

رادیو مارکتینگ

بازاریابی رادیویی نوع دیگری از بازاریابی آفلاین است. همان گونه که قبلا نیز اشاره کردیم این نوع بازاریابی اولین نوع بازاریابی دیجیتالی بود که به طرز قابل توجهی  در زمینه‌ی تبلیغات مثمر ثمر واقع شد.  طبق آمار به دست آمده در ایالت متحده، مردم روزانه دوساعت و در ایران در هفته 34 درصد وقت خود را به گوش دادن رادیو اختصاص می‌دهند.  از این رو با توجه به حجم آمار  به دست آمده می‌توان به محبوبیت این رسانه‌ی بین المللی پی برد. به همین خاطر درصد زیادی از افراد جامعه رادیو  را بخاطر پر مخاطب بودنش به عنوان محیطی مناسب برای تبلیغات خود برمی‌گزینند.

بازاریابی تلویزیونی

بازاریابی تلویزیونی یکی از مرسوم‌ترین و البته رایج ترین نوع بازاریابی آفلاین است. همچنین با توجه به این که تلویزیون جزء رسانه‌های پرطرفدار و پر مخاطب محسوب می‌شود، خیلی‌ها از این محیط برای تبلیغات استفاده می‌کنند. از این رو این رسانه سالانه در آمد هنگفتی را از  این طریق به دست می‌آورد. خوب است بدانید که موسسه‌های کوچک و یا شرکت‌های نوپا که درآمدی زیادی ندارند قادر نخواهند بود که از بستر تلویزیون به عنوان محیط تبلیغاتی خود استفاده کنند چرا که قطعا توانایی پرداخت هزینه‌ی گزافی را در قبال تبلیغ برندشان به این رسانه‌ی پر طرفدار نخواهند داشت.

بازاریابی تلفنی

بازاریابی تلفنی آخرین نوع بازاریابی آفلاین است. متاسفانه این نوع بازاریابی با استقبال گرمی از طرف مردم رو به رو نشد. چرا که اکثر افراد تماس‌ها و پیامک‌های تبلیغاتی را نوعی مزاحمت می‌پنداشتند. از این رو اعتنایی به این دسته از تماس‌ها نداشتند وجود مشکلات مذکور مانعی بزرگی بود  که تلفن مارکتینگ  از همان ابتدا با شکست مواجه شود و برای همیشه تاثیر منفی را در ذهن مخاطب بوجود آورد.

معایب نوع آفلاین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

با تمام تعریفی که در رابطه با انواع روش‌های دیجیتال مارکتینگ داشتیم باید بگوییم این نوع بازاریابی با معایبی نیز همراه است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • با توجه به این که رسانه‌هایی مانند رادیو و تلویزیون نوعی رسانه‌های همگانی محسوب می‌شوند شما نمی‌توانید تبلیغاتتان را به نحو احسن به جامعه‌ی هدفتان معرفی کنید مسئله‌ی دیگری که وجود دارد از طرفی شما نمی‌دانید آیا مخاطبان مدنظرشما پای تبلیغ شما نشسته‌اند یا نه.
 • از طرفی دیگر شما نمی‌توانید حدس بزنید که بازدهی و فیدبک کدام رسانه بهتر و موثرتر از دیگری بوده است. برای مثال شما یک نوع محصول را همزمان در سه رسانه‌ اعم از بیلبورد، تلویزیون و رادیو تبلیغ می‌کنید. از این رو شما نمی‌دانید مخاطبان شما از طرف کدام یک از این رسانه‌ها بیشتر جذب و در نهایت به مشتری محصول شما تبدیل شده‌اند. دانستن این قضیه که کدام رسانه در درصدد معرفی محصول شما عملکرد بهتری داشته است کمک شایانی به شما خواهد کرد چرا که شما می‌تواند انرژی و هزینه‌ی خود را صرف رسانه‌ای کنید که نسبت به رسانه‌های دیگر عملکرد بهتری داشته است.

نوع آنلاین دیجیتال مارکتینگ به چه صورت است؟

این نوع بازاریابی همانگونه که از نامش پیداست به صورت برخط و آنلاین صورت می‌گیرد. این روش مزایای بیشتری نسبت به نوع آفلاین دیجیتال مارکتینگ برای بازریاب به همراه خواهد داشت. چراکه فرد تبلیغ کننده به سهولت می‌تواند با مشتری خود در ارتباط باشد و هم اینکه به آسانی درمی‌یابد که کدام رسانه‌ی تبلیغاتی او فید بک و بازخورد خوبی برای وی داشته است. در زیر به شرح انواع روش‌های بازاریابی آنلاین پرداخته شده است.

دیجیتال مارکتینگ آنلاین

چت آنلاین

امروزه با ورود به هر سایتی می‌بینیم که یک کادر کوچکی مبتنی به انتقادات، پیشنهادات، ارتباط با ما و… وجود دارد که شما و بازاریاب از این طریق می‌توانید به آسانی با هم در ارتباط باشید و از نقطه نظرات هم مطلع شوید.

انتشار ریپورتاژ آگهی

یکی دیر از روش‌های بازاریابی آنلاین استفاده از انتشار ریپورتاژ آنلاین است. نحوه‌ی کار این نوع تبلیغ به این صورت است که کاربر با درست کردن یک محتوای تبلیغی  جذاب در رابطه محصول خود و قرار دادن آن در سایت‌های پربازید و مواردی از این قبیل سعی در جذب مشتری بیشتر برای محصولات خود را دارد.

از دیگر موارد دیجیتال مارکتینگ آنلاین نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ایمیل مارکتینگ
 • بهینه سازی موتور جستجو
 • تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی
 • ارسال نوتوفیکشین برای کاربران
 • مدیریت شبکه‌های اجتماعی
 • آنلالیز و تحلیل داده

و در آخر…

دیجیتال مارکتینگ یکی از استراتژی‌های فوق العاده هوشمندانه است که اکثر بازاریان با در پیش گرفتن این شگرد مدرن توانسته‌اند به طرز قابل چشم گیری رنگ و بوی تازه‌ای را به کسب و کار خود ببخشند. پیشنهاد ما به شما این است که اگر می‌خواهید هرچه زوتر برند محصول شما در زمره‌ی معروف‌ترین و برجسته‌ترین برندهای دنیا قرار بگیرد سریع‌تر دست بجنبانید و با در پیش گرفتن بازاریابی اینترنتی گام موثری را در جهت پیش برد اهدافتان بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *