بازاریابی محتوا چگونه باعث موفقیت کسب و کار می‌شود؟

بازاریابی محتوا

اگر صاحب یک کسب و کار هستید و می‌خواهید پله‌های ترقی را طی کنید باید بگوییم که برای رسیدن به قله موفقیت باید بازاریابی محتوا را جدی بگیرید. بازاریابی محتوا یک ابزار تبلیغاتی قدرتمند است که در دنیای دیجیتال به صاحبان کسب‌ و کارها کمک می‌کند تا با برنامه‌ریزی درست و اصولی بتوانند مخاطبان بیشتری را متوجه خدمات و یا محصولات خود کنند. بازاریابی محتوا برای مشاغل بزرگ و کوچک مهم است، پس اگر مدیر یک تجارت نوپا هستید، باید بدانید که مزایای بازاریابی محتوایی بسیار گسترده است. دراین مطلب قصد داریم درباره اینکه بازاریابی محتوا چگونه باعث موفقیت کسب و کار می‌شود با شما عزیزان صحبت کنیم، تا انتهای مطلب همراه نوبل محتوا بمانید.

بازاریابی محتوا چیست؟

برای اینکه بتوانید تاثیر بازاریابی محتوا بر موفقیت کسب و کارها را بهتر درک کنید، ابتدا لازم است با مفهوم بازاریابی محتوایی آشنا شوید. تا به امروز برای بازاریابی محتوا یا همان Content Marketing تعاریف مختلفی بیان شده است. بنابراین نمی‌توان یک تعریف مشخص برای آن در نظر گرفت. اما تمام تعریف‌هایی که برای کانتنت مارکتینگ بیان شده است، دارای مفهوم مشترک هستند که به آن اشاره می‌کنیم.

بازاریابی محتوا در واقع یک فرآیند است که با تولید محتوای باکیفیت (در قالب‌های مختلف) و اشتراک‌گذاری آن سعی در بهبود سئو سایت، جذب کاربران و تبدیل آنها به مشتری دارد. باید بگوییم که استراتژی آن بر خلاف دیگر روش‌های تبلیغاتی که کوتاه مدت و دوره‌ای هستند، بلند مدت می‌باشد. کانتنت مارکتینگ به هیچ عنوان مانند بسیاری از شیوه‌های بازاریابی و تبلیغاتی مزاحم کاربران نیست، بلکه به آنها کمک می‌کند تا سریع‌تر به خواسته‌های خود برسند. همچنین کانتنت مارکتینگ یک نوع داستان‌نویسی است که با دادن اطلاعات مفید و رفع نیازها و سوالات کاربران باعث افزایش اعتماد آنها و برند شدن نام تجاری شرکت‌ها و افزایش کسب درآمد آنها می‌شود.

بازاریابی محتوا چیست

هدف بازاریابی محتوا چیست؟

در بخش قبلی با بیان مفهوم بازاریابی محتوا تا حد زیادی تلاش کردیم که به هدف آن اشاره کنیم. هدف اصلی کانتنت مارکتینگ این است که با ارائه مداوم محتوای با ارزش و مفید، اعتماد و اطمینان مشتریان را جلب کند و از این طریق باعث فروش خدمات و محصولات و درنتیجه افزایش سودآوری کسب‌ و کارهای مختلف شود.

بازاریابی محتوا شامل چه مواردی می‌شود؟

بازاریابی محتوا فقط شامل محتوای متنی درج شده در صفحات وب‌سایت‌ها نمی‌شود، بلکه شامل انواع مختلفی است که رایج‌ترین آنها عبارتنداز:

  • پست‌های وبلاگ
  • پست‌های رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام
  • عکس‌ها
  • ویدئوها مانند یوتیوب، آموزشی و ضبط رویدادها
  • خبرنامه‌های ایمیل
  • پادکست‌ها
  • وبینارها
  • کتاب‌های الکترونیکی

جزئیات بازاریابی محتوایی

مزایای بازاریابی محتوا که باعث موفقیت کسب و کار می‌شوند

برخی از افراد تصور می‌کنند که Content Marketing فقط باعث رشد کسب‌وکارهای بزرگ می‌شود، در حالی که در موفقیت کسب‌وکارهای کوچک بسیار تاثیر‌گذار است. مزایای کانتنت مارکتینگ شامل همه کسب‌وکارهای آنلاین می‌شود، در این بخش به مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

باعث برگشت دوباره مخاطب می‌شود

تولید محتوای با کیفیت درست مانند یک نوع دارایی با ارزش است. وقتی کاربر برای بار اول با محتوای شما روبه‌رو می‌شود و احساس رضایت می‌کند، مطمئن باشید که برای به دست اوردن اطلاعات مفید بار دیگر به سوی سایت شما برمی‌گردد. کانتنت مارکتینگ مانند یک بلیط است که برای جلب مخاطب و تقویت مداوم احساس مثبت برند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بازاریابی محتوا و آگاهی از برند

در دنیای پر رقابت امروز تمام کسب‌ و کارها به دنبال شناسایی و معرفی برند خود به کاربران جدید هستند. کانتنت مارکتینگ بهترین و موثرترین ایده و راهکار برای آگاهی از برند با هزینه بسیار کم است. صادقانه بگوییم در این دوره هیچ کسب و کاری بدون کانتنت مارکتینگ نمی‌تواند به موفقیت‌های بزرگ برسد. اگر استراتژی بازاریابی محتوا به شیوه درست و اصولی اجرا شود، مطمئن باشید که با افزایش ترافیک وب‌سایت باعث آگاهی از برند می‌شود. بنابراین افرادی که هرگز نام تجاری شما را نشنیده بودند، از این طریق با شما آشنا می‌شوند. بهترین نوع محتوا که تاثیر فوق‌العاده زیادی بر معرفی برند دارد، محتوای ویدئویی است. زیرا محتوای ویدئویی به کاربر کمک می‌کند تا دقیقاً خدمات و محصولات شما را بشناسد.

افزایش آگاهی از برند

به لینک‌سازی کمک می‌کند

زمانی که بتوانید محتوای عالی تولید و منتشر کنید، سایت‌های دیگر به وب‌سایت شما لینک می‌دهند. لینک‌سازی در زمان بسیار کوتاهی می‌تواند باعث افزایش ترافیک وب‌سایت شرکت شما شود. لینک‌سازی برای افزایش رتبه وبسایت ضروری است پس با در نظر گرفتن این مسئله سعی کنید با انتشار مطالب با کیفیت وب‌سایت‌هایی را که دامین اتوریتی (DA) و پیج آتوریتی (PA) بالا دارند به سمت وب‌سایت خود جذب کنید.

محتوای متنی خوب همیشه سبز است

لازم است بدانید که محتوای متنی عالی و با ارزش، در طول زمان منسوخ نمی‌شود و به همین دلیل است که می‌گویند محتوای متنی خوب همیشه سبز است. محتوای درج شده در وب‌سایت همیشه در فهرست گوگل باقی می‌ماند، به همین خاطر می‌تواند باعث افزایش ترافیک وب‌سایت و در نتیجه موفقیت کسب و کار شود.

تولید محتوای متنی

باعث تمایز تجارت شما از رقبایتان می‌شود

برای اینکه در کسب و کار خود موفق شوید لازم است که عملکرد بهتری نسبت به رقبایتان داشته باشید. کانتنت مارکتینگ همان چیزی است که می‌تواند باعث تمایز و پیشی گرفتن تجارت شما از تجارت رقبا شود. شاید با خود فکر کنید در زمانی که هر روز میلیون‌ها صفحه در اینترنت پر می‌شوند، چگونه می‌توان به موفقت رسید. اشتباه نکنید زیرا تمام این صفحات مفید نیستند، بنابراین اگر بتوانید مطالب مفید ارائه دهید، مطمئن باشید موفقیت آنطور که فکر می‌کنید برایتان سخت نخواهد بود.

با فراهم آوردن ارتباط کارآمد با کاربران باعث موفقیت کسب و کار می‌شود

تمام هدف یک کسب و کار این است که خدمات و محصولات خود را به مشتریان ارائه دهد؛ که لازمه آن ارتباط با کاربران است. کانتنت مارکتینگ فرصتی مناسب برای ایجاد ارتباط با کاربران است که از طریق جست‌وجو در گوگل حاصل می‌شود. برای ارتباط با کاربران باید بتوانید اعتماد آنها را جلب کنید که این مهم از طریق تولید محتوای با کیفیت و تخصصی به دست می‌آید.

باعث نرخ بازگشت سرمایه (Return on Investment) می‌شود

بازاریابی محتوا در مقایسه با دیگر شیوه‌های بازاریابی هزینه کمتری لازم دارد و از طرفی نرخ بازگشت سرمایه آن بیشتر است. اگر قرار است برای استخدام تولید کننده محتوا هزینه کنید، حتماً ان را انجام دهید زیرا با سرمایه‌گذاری برای Content Marketing باعث افزایش دارای‌های خود می‌شوید.

نرخ بازگشت سرمایه

برای تمام کمپین‌های بازاریابی دیجیتال سوخت تامین می‌کند

همانطور که می‌دانید بازاریابی محتوا بخشی از بازاریابی دیجیتال است. بازاریابی دیجیتال برای ارتقای کسب و کارها یک ضرورت است. برای اینکه تمام کمپین‌های بازاریابی دیجیتال نتیجه خوبی ارائه دهند نیازمند به محتوای باکیفیت هستند. به عنوان مثال لازمه سئو که تاثیر بسیار زیادی بر افزایش رتبه وب‌سایت و افزایش جذب کاربران دارد، تولید محتوای با ارزش برای وب‌سایت است. همچنین در شبکه‌های اجتماعی کاربران با خواندن مطالب مفید حاضر به لایک، اشتراک‌گذاری و حتی دنبال‌کردن فعالیت شما هستند.

بهترین روش برای افزایش رتبه‌بندی در گوگل

گوگل وب‌سایت‌هایی را که محتوای با کیفیت دارند، به عنوان وب‌سایت‌های خوب در نظر می‌گیرد که این باعث افزایش رتبه‌بندی وب‌سایت می‌شود. بنابراین سعی نکنید که دنبال تکنیک‌های فریب گوگل باشید چرا که در نهایت مجبور می‌شوید به سراغ تولید محتوای عالی بروید. پس همین الان دست به کار شوید و با استراتژی‌های کانتنت مارکتینگ کلمات کلیدی خاص حرفه خود را شناسایی کنید و برای آنها مطالب مفید بنویسید تا در لیست صفحه اول نتایج گوگل قرار بگیرید.

افزایش رتبه بندی در گوگل

نتیجه گیری

اگر مطالب بالا را با دقت خوانده باشید، حتماً متوجه ضرورت بازاریابی محتوا برای کسب‌وکارهای آنلاین می‌شوید. کانتنت مارکتینگ با انتشار محتوای مفید و تاثیرگذار به راحتی می‌تواند باعث جذب مخاطبان شود. تولید محتوای باکیفیت موجب رضایت کاربران می‌شود و در نتیجه به آگاهی برند و نام تجاری شما کمک می‌کند. پس اگر تا قبل از خواندن این مقاله از تاثیر بازاریابی محتوا بر موفقیت کسب‌وکار خود مطلع نبودید، اکنون وقت آن رسیده است که به فرآیند تولید محتوای خوب به چشم یک ابزار بازاریابی قدرتمند نگاه کنید. با توجه به رشد سریع بازاریابی محتوا، برای اینکه همیشه بر روی سکوی موفقیت باشید؛ باید با شناخت مخاطبان و یک استراتژی هدفمند و منظم کار تولید محتوا را شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.