چطور می‌توانیم یک فریلنسر موفق و پر درآمد باشیم؟

نحوه تبدیل شدن به یک فریلنسر موفق

آیا می‌خواهید یک فریلنسر باشید و خودتان درآمد کسب کنید؟ پس این مقاله از نوبل محتوا را بخوانید زیرا در اینجا دقیقاً رمزگشایی می‌کنیم که چگونه می‌توانید یک حرفه آزاد شروع کنید و زندگی خود را تأمین کنید. وقتی عده زیادی، هر ماه از طریق فریلنسینگ درآمد قابل توجهی کسب می‌کنند پس شما هم می‌توانید این کار را انجام دهید. این صنعت به سرعت در حال رشد است و خبر خوب این است که حدود 60٪ از شرکت‌ها فریلنسر استخدام  می‌کنند.

شما هم به عنوان یک فریلنسر می‌توانید رویای خود را زندگی کنید، زیرا صاحب مشاغل آزاد بودن به شما این فرصت شگفت انگیز را می‌دهد که با انجام کاری که واقعاً دوستش دارید زندگی خود را تأمین کنید. علاوه بر داشتن آزادی تصمیم گیری در مورد زمان و محل کار خود و همینطور پروژه‌هایی که می‌خواهید کار کنید، می‌توانید برای به حداکثر رساندن درآمد خود نیز اقدام کنید. امیدواریم بعد از خواندن این مقاله، ایده‌های مناسبی در زمینه دورکاری به ذهنتان خطور کند و بتوانید اولین گام‌های خود را بردارید. بیایید با هم مراحل تبدیل شدن به یک فریلنسر موفق را طی کنیم.

مراحل تبدیل شدن به یک فریلنسر موفق

برای اینکه بتوانید وارد دنیای فریلنسری یا همان دورکاری شوید، نیاز است مراحلی را به طور جدی طی کنید، که ما در اینجا به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید با به واسطه همین چند راه حل وارد دنیای فریلنسری شوید.

1- تعیین کنید که در چه چیزی مهارت دارید

فریلنسینگ یک بازار بزرگ با فرصت‌های بی‌شمار برای کسب درآمد است. بیش از 300 مهارت مختلف برای انتخاب وجود دارد. بنابراین قبل از اینکه به فکر درآمدزایی از فریلنسینگ باشید، مهارت‌هایی را که به عنوان فریلنسر استفاده خواهید کرد انتخاب کنید. اگر نمی‌دانید چه مهارتی دارید و می‌خواهید یکی از مهارت‌های محبوب در فریلنسینگ را انتخاب کنید، توصیه می‌کنیم از مقاله‌های مربوط به این موضوع کمک بگیرید.

بیایید یک مثال بزنیم: طراحی گرافیک، اکنون طراحی گرافیک را در گوگل جستجو کرده و راه‌های تبدیل شدن به یک طراح گرافیک موفق را بخوانید. یا اینکه سرچ کنید، چگونه تصاویر را مانند یک حرفه‌ای ویرایش کنم. نحوه ویرایش سریع تصویر چیست؟ ایجاد تصاویر جدید از ابتدا چگونه است؟ و… به شما این اطمینان را می‌دهیم که هرچه بیشتر بخوانید، بیشتر یاد می‌گیرید و درآمد بیشتری هم خواهید داشت.

تعیین مهارت ها

2- برنامه روزانه داشته باشید

در جایگاه یک فریلنسر بهتر است برنامه‌ی روزانه داشته باشید. برنامه به این شکل است که در آغاز هر هفته بنشینید و یک برنامه منظم و دقیق برای هفته آینده خود تدارک ببینید. البته این برنامه را می‌توان در انتهای هفته هم آماده کرد و تنظیم آن کاملاً بستگی به شرایط زندگی خودتان خواهد داشت. اگر بیشتر روزهای هفته سرتان شلوغ است، بهتر است حتماً یک یا دو ساعت از کل زمان هفتگی خود را صرف نوشتن این برنامه کنید زیرا به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر برای هر ساعت از روز خود تصمیم بگیرید.

3- یک وبلاگ یا وب سایت برای خودتان طراحی کنید

یک گام مهم برای تبدیل شدن به فریلنسر موفق و پر درآمد، راه‌اندازی وبلاگ یا وب‌سایت شخصی است زیرا این کار به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر و راحت‌تر در بازار کار شناخته شوید. این گام از هر جهت که سنجیده شود، مهم و موثر است زیرا امروز همه سعی می‌کنند همه چیز و همه کس را از طریق اینترنت پیدا کنند. شما هم سعی کنید در بستر اینترنت، یک صفحه شخصی برای خودتان طراحی کنید تا هم در بازار کار حرفه‌ای‌تر به نظر برسید و هم مشتریان جدید راحت‌تر شما را پیدا کنند.

البته ناگفته نماند، بعد از انجام این کار باید وب‌سایتان را مرتب به روزرسانی کنید تا ارزش و اعتبار سایت‌تان روز به روز بالاتر برود و بتوانید در این دریای عظیم به راحتی شنا کنید. خود را جای مشتری‌ها بگذارید، آیا حاضرید به سایتی که مدت‌هاست به روز نشده است دوباره سر بزنید و کار خود را به آن بسپارید.

طراحی وب سایت

4- یک لوگوی چشم نواز طراحی کنید

فریلنسر عزیز، بعد از طراحی و افتتاح وب‌سایت خود نیاز است یک لوگوی مناسب و حرفه‌ای نیز برای خود طراحی کنید. اهمیت و ارزش این کار خیلی بالاتر از طراحی خود سایت است زیرا این ویترین بسیار خوبی برای معرفی شما در بازار کار است. قدرت لوگوی شخصی و باکیفیت به قدری زیاد است که می‌تواند در چنین بازار آشفته‌ای، شما را به مشتری‌های بالقوه بشناساند و نگذارد که از چشم‌ها پنهان بمانید. اگر می‌خواهید یک لوگوی چشم نواز و حرفه‌ای داشته باشید، بهتر است طراحی آن را به افراد کاربلد در این حرفه بسپارید.

5- پروژه‌ها را پیدا کنید و پیشنهادات خود را شروع کنید

پس از پایان راه‌اندازی حساب خود و طراحی لوگوی مناسب، وقت آن است که کمی جدی‌تر شوید و کارهای واقعی انجام دهید. اکثر سیستم عامل‌های آزاد دارای سیستم پیشنهادات هستند. می‌پرسید اون چیه؟ وقتی مشتری یا مشاغلی شغل خود را در سیستم عامل قرار می‌دهد، شما و 1000 نفر دیگر به عنوان فریلنسر پیشنهاد انجام پروژه را می‌دهید، در آن پیشنهاد، قیمتی را که می‌خواهید برای تکمیل کار دریافت کنید، نقل می‌کنید. هنگامی که همه پیشنهاد خود را ارائه می‌دهند، مشتری می‌تواند یکی را که ترجیح می‌دهد انتخاب کند.

انتخاب بر اساس دو فاکتور مهم انجام می شود: کیفیت کار و هزینه پروژه. اگر تازه کار هستید، سعی کنید هزینه کمتری نسبت به همه ارائه دهید زیرا اکثر افراد پیشنهاد دهنده تجربه بالایی دارند و از اعتبار بالاتری برخوردار هستند، بنابراین در مقایسه با شما قدرت بیشتری در بازار دارند. جای نگرانی نیست شما هم پس از اتمام چند پروژه، می‌توانید قیمت‌های بیشتری پیشنهاد دهید. اما به یاد داشته باشید که خیلی حریص نباشید چون همیشه کسی وجود دارد که می‌تواند همان کار را با کیفیت کار یکسان و با قیمت پایین‌تر ارائه دهد.

6- سخت کار کن

بسیار خوب، یک بار که توسط مشتری پذیرفته شدید، اکنون زمان انجام کار است. قصد نداریم به شما استرس وارد کنیم اما شما باید برای تحویل اولین پرورژهای خود سخت کار کنید. مثلاً اگر با خودتان قرار گذاشته‌اید که از هشت صبح تا چهار بعدازظهر کار کنید، سعی کنید تمام کارهای غیر ضروری مثل چک کردن ایمیل‌های شخصی و… را کنار بگذارید و تمام ساعت را مشغول کار بمانید.  شما به عنوان یک فریلنسر باید به وضعیت طرف مقابل فکر کنید، این مشتری‌ها صدها گزینه برای انتخاب دارند، و اگر ببینند که شما تعهد کاری ندارید، بدون معطلی سراغ گزینه‌های بعدی می‌روند.

به عنوان مثال: اگر مشتری به شما گفت که برای وب سایت شرکت‌شان، 50 تصویر زیبا و با کیفیت ایجاد کنید،  نه تنها آن 50 را بسازید بلکه 10 مورد اضافی نیز ایجاد کنید. چه اتفاقی می‌افتد که بیش از آنچه خواسته می‌شود تحویل دهید؟ مشتری خوشحال می‌شود و دفعات بعد نیز شراغ خود شما می‌آید. البته هرگز استراحت خود را فراموش نکنید و سعی کنید زمان کوتاهی را به آن اختصاص دهید. زیرا هرچه بیشتر تحت فشار قرار داشته باشید، میزان خلاقیت و نوآوری برای انجام آن کار هم نیز کاهش می‌یابد که این اصلاً خوب نیست. ما توصیه می‌کنیم از قبل زمان شروع، استراحت و همینطور پایان کار خود را در نظر بگیرید.

فریلنسری و سخت کار کردن

بایدها و نبایدهای فریلنسینگ

خب اکنون که می‌دانید چگونه شروع به کار کنید و یک فریلنسر موفق شوید، باید چند کار دیگر انجام دهید تا بتوانید درآمد بالا نیز داشته باشید. مثلا:

ارتباط برقرار کنید و شفاف باشید

توافق تنها در صورت عدم هرج و مرج صورت خواهد گرفت که هر دو طرف ورودی‌‌های خود را به درستی منتقل کنند. بنابراین واضح باشید، پیشنهادات خود را اعلام کنید و با همه چیز به درستی ارتباط برقرار کنید و در مورد اینکه چه جنبه‌هایی را ارائه می‌دهید و چه خدمات و چه جنبه‌هایی را ارائه نمی‌دهید، شفاف باشید. هرگز تصور نکنید مشتری همه چیز را می‌داند. قبل از انجام معامله دلایل خود را به روشنی بیان کنید تا بعداً  در یک جنجال و نزاع قرار نگیرید. بنابراین در ابتدا همه چیز را کاملاً شفاف و روشن کنید.

فریلنسر و برقراری ارتباط

برای تبلیغ خود از بازاریابی استفاده کنید

اگر کارفرمایان و مشاغل شما را نشناسند، نمی‌توانند شما را به عنوان یک فریلنسر استخدام کنند. فریلنسینگ یک بازار بزرگ است که هزاران نفر در آنجا برای کسب درآمد تلاش می‌کنند. اگر می‌خواهید شغلی پیدا کنید باید خود را ارتقا دهید. فقط یک نمایه درست نکنید و منتظر بمانید تا کسی سراغ شما را بگیرد. دائماً پیشنهاد دهید، از رسانه‌های اجتماعی برای ارتقا سایت خود استفاده کنید و در صورت نیاز برای شغل‌تان، تبلیغات پولی را در این سیستم عامل‌های آزاد انجام دهید. وقتی رتبه بالایی کسب کردید، می‌توانید هزینه‌های تبلیغات خود را کاهش دهید و درآمد بیشتری کسب کنید.

مشتریان خود را با دقت انتخاب کنید

مراقب مشتریانی باشید که مرتباً شما را به دردسر می‌اندازند یا در هر ساعتی از روز با شما تماس می‌گیرند، بدون هیچ دلیلی با شما سر و صدا می‌کنند و مدام به شما توهین می‌کنند. حتی اگر شما مقصر باشید، یک روش منطقی وجود دارد که می‌توانید درباره اشتباهات خود صحبت کنید، توهین و فریاد زدن روش صحیحی نیست. اگر دیدید مشتری شما دارای هر یک از این خصوصیات است، کار پیشنهادی آن را رد کنید زیرا پیشنهادات بهتری برای شما که دیگر یک فریلنسر شناخته شده هستید، وجود دارد.

فریلنسر

سخن آخر…

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، همه چیز با دانستن اهداف شما برای راه اندازی مشاغل آزاد شروع می‌شود و همانطور که اگر مقصدی نداشته باشید، هرگز سوار اتومبیل خود نمی‌شوید و رانندگی را شروع نخواهید کرد، هرگز یک تجارت آزاد بدون مقصد و هدف نیز آغاز نخواهد شد و اگر هم آغاز شود بدون شک سرانجامی نخواهد داشت. چون واقعاً بدون مقصد، دشوار است که بدانید چه جهتی را حرکت دهید. بنابراین این اهداف شما هستند که مسیر و مقصد را برای شروع کار فریلنسینگ فراهم می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.