همه چیز در مورد کاربردهای هوش مصنوعی در اینستاگرام و نحوه عملکرد آن

این روزها کمتر کسی وجود دارد که در شبکه اجتماعی اینستاگرام حساب کاربری نداشته یا در آن فعالیت نکند. اینستاگرام، به عنوان یک پلتفرم اجتماعی اشتراک گذاری عکس و فیلم شروع به کار کرد. اما حالا قابلیت‌های بی شمار و فوق العاده‌ای ارائه می‌دهد که آن را به یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی تبدیل کرده است. یکی از جالب‌ترین تکنیک‌های مدیران این پلتفرم برای بهبود و توسعه آن، استفاده از هوش مصنوعی در اینستاگرام است.

با نوبل محتوا همراه باشید تا در ادامه این مطلب به بررسی نحوه استفاده از هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف این پلتفرم بپردازیم.

شبکه اجتماعی اینستاگرام

ارزش یک عکس، بیش از هزار کلمه است! حتما همه شما این ضرب المثل را بارها و بارها شنیده‌اید. اینستاگرام نیز به عنوان یک برنامه اشتراک گذاری عکس، این اصل را به خوبی نشان داده و به دلیل قابلیت‌های بی شماری که دارد، لایق بیش از یک میلیارد کاربر است. این پلتفرم اجتماعی فعالیت خود را از سال 2010 میلادی آغاز کرد. در این مسیر به سرعت پیشرفت کرد و با ارتقاء مداوم ویژگی‌ها و قابلیت‌های خود توانست آنقدر بزرگ و محبوب شود که به پنجمین برنامه دانلود شده در پایان سال 2020 تبدیل شده و تعداد کاربران فعال آن از مرز ماهانه 1 میلیارد نفر، عبور کند.

پس از ممنوعیت و تحریم اپلیکیشن TikTok در برخی کشورها مانند هند و ایران، اینستاگرام نیز بخش Reels را راه اندازی کرد. Reels در واقع جایگزینی برای به اشتراک گذاری ویدئوهایی به سبک TikTok بود و مورد استقبال کاربران نیز قرار گرفت.

این برنامه از زمان شروع به کار خود تاکنون، محبوبیت زیادی به دست آورد و همگان را تشویق کرد تا تمامی لحظات، تصاویر ماندگار و ویدئوهای جالب خود را از طریق پلتفرم منتشر کنند. روزانه، میلیون‌ها پست دراین شبکه اجتماعی بارگذاری شده و کاربران مختلف آنها را لایک می‌کنند، برای آنها نظر می‌نویسند و برای دیده شدن، از هشتگ‌ها استفاده می‌کنند.

اینستاگرام برای ذخیره سازی، مدیریت و کنترل بر تمامی این داده‌ها از تکنیک‌های هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ و حجیم، استفاده می‌کند. در همین راستا، کوین سیستروم، مدیرعامل اینستاگرام می‌گوید: “اینستاگرام لزوماً یک پلتفرم ذخیره سازی عکس یا شرکت ارتباطی معمولی نیست، ما یک شرکت بزرگ ذخیره سازی و مدیریت داده نیز خواهیم بود!”

نحوه استفاده از هوش مصنوعی در اینستاگرام

حوالی ماه سپتامبر سال 2020، اینستاگرام قابلیت زیرنویس خودکار مجهز به فناوری هوش مصنوعی را برای ویدئوهای IGTV معرفی کرد تا استفاده از این برنامه را برای کاربران آسان‌تر کند. به این ترتیب، کاربران می‌توانند صدای ویدئو را ببندند و ویدئو را با زیرنویس آن تماشا کنند. این قابلیت همچنین به کاربرانی که دارای اختلالات شنوایی بودند نیز کمک می‌کرد تا بتوانند مانند سایر افراد، از ویدئوهای اینستاگرام بهره ببرند.

اما این تنها یک نمونه از شیوه استفاده از هوش مصنوعی در اینستاگرام است. کاربرد مهم بعدی، نحوه استفاده اینستاگرام از داده‌های کاربران برای نمایش محتوا و مطالب دلخواه آنها در صفحه اکسپلور است. اما این امر چگونه انجام می‌شود؟ هر لحظه و هر ثانیه به طور فزاینده‌ای به داده‌های اینستاگرام افزوده می‌شود. بنابراین اینستاگرام برای استخراج اطلاعات از میان این داده‌ها باید بتواند آنها را مدیریت کرده و سپس روی آنها الگوریتم‌هایی برای جستجوی اطلاعات انجام دهد.

به طور کلی، اینستاگرام باید بتواند این حجم عظیمی از داده‌ها که از طریق فعالیت‌های مداوم کاربران آن، در حال تولید است را مدیریت کرده و با استفاده از تکنیک‌های هوش مصنوعی، از آنها اطلاعات مفید و کاربردی استخراج کند.

در ادامه، روش‌های استفاده از هوش مصنوعی در اینستاگرام را بررسی می‌کنیم.

صفحه جستجو و اکسپلور

کوین سیستروم، بنیانگذار اینستاگرام و مدیرعامل اینستاگرام، می‌گوید: “ایده کلی یادگیری ماشین این است که بتواند تفاوت‌های ظریف را بسیار بهتر از انسان‌ها یا الگوریتم‌های قدیمی درک کند.”

کاربران اینستاگرام می‌توانند هر عکس یا پستی که به موضوعات مختلف، رویدادها، هر ترند و عبارتی که به تازگی مورد توجه قرار گرفته و … را با یک جستجوی ساده بیابند.

اما این فرآیند جستجو در اینستاگرام، چگونه کار می‌کند؟

اینستاگرام با اتخاذ یک تکنیک یادگیری ماشین به نام word embedding یا جاسازی کلمه، حساب‌های کاربری که کم و بیش شبیه به یکدیگر هستند را تشخیص می‌دهد. این تکنیک، ترتیب نمایش کلمات در متن را برای اندازه گیری میزان ارتباط آنها مورد بررسی قرار می‌دهد. اینستاگرام نیز از همین تکنیک برای رمزگشایی و درک ارتباط حساب‌های کاربری با یکدیگر استفاده می‌کند.

بخش اکسپلور اینستاگرام نیز به عنوان یک سیستم هوشمند سعی دارد موضوعات مورد علاقه شما در حساب‌های کاربری مختلف را به شما معرفی کرده و بازدید از آنها را به شما توصیه کند. بنابراین به بررسی حساب‌های کاربری و صفحاتی که شما به آنها علاقه دارید و آنها را دنبال می‌کنید و حتی پست‌های آنها را ذخیره کرده‌اید، پرداخته و حساب‌های کاربری مشابه آنها را برای شما پیدا می‌کند.

سپس محتوای این صفحات و حساب‌های کاربری، فیلتر می‌شوند تا بخش‌هایی که محتوای اسپم، اطلاعات نادرست یا اطلاعاتی که خط مشی اینستاگرام را نقض می‌کنند کنار گذاشته شوند. حال، پست‌های باقی مانده این صفحات، بر اساس میزان احتمال تعامل کاربر، با یکدیگر مقایسه و رتبه بندی می‌شوند. در نهایت، 25 پست برتر از میان آنها به عنوان مرتبط‌ترین نتایج برای این جستجو انتخاب می‌شود.

ربات‌های اینستاگرامی

این ربات‌ها برای خودکارسازی تعاملات یک حساب کاربری طراحی شده‌اند. به عبارت بهتر می‌توانند پست‌های مختلف را لایک کنند، کامنت بگذارند و …. استفاده از این ربات‌ها، به عنوان راهی عالی برای افزایش میزان تعامل صفحات اینستاگرام تلقی می‌شود. Kenji.AI، نمونه‌ای از یک ربات اینستاگرامی است که به صورت کارآمد و موثر به فعالیت در قالب یک حساب کاربری پرداخته و از الگوریتم‌های یادگیری ماشین برای پیدا کردن حساب‌های کاربری که احتمال تعامل با آنها بیشتر است، استفاده می‌کند.

تبلیغات

اینستاگرام سعی دارد تا از روش‌های مختلف، به تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ و حجیم پرداخته و از میان آنها اطلاعات مهم و کارآمد درباره کاربران مختلف را استخراج می‌کند. این پلتفرم، فضای تبلیغاتی خود را در اختیار شرکت‌هایی قرار می‌دهد که دوست دارند ترجیحات جستجو، علاقه مندی‌ها و بینش کاربران درباره یک موضوع را درک کرده و برای دستیابی به مخاطبان خاص و هدف، به آنها پیغام یا محتوای تبلیغاتی و بازاریابی ارسال کنند.

از آنجا که اینستاگرام، تحت مالکیت یک غول فناوری قدرتمند مانند فیس بوک است، می‌تواند شبکه وسیعی از بینش‌ها و اطلاعات مهم استخراج شده از داده‌های بزرگ را ایجاد کرده و از آن برای تبلیغات هدفمند در رابطه با یک موضوع بر اساس علایق و سلایق مخاطبان هدف، کسانی که صفحاتی با موضوعات مشابه را دنبال می‌کنند، پست‌های مرتبط را ذخیره می‌کنند و … کمک بگیرد.

طراحی صفحات با توجه به سلایق و علاقه مندی کاربران

پیشتر اشاره کردیم که حجم اطلاعاتی که در اینستاگرام منتشر می‌شود، به طور فزاینده‌ای در حال افزایش است. بنابراین نحوه ارائه محتوای مناسب برای کاربران این پلتفرم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. به همین دلیل نیز اینستاگرام از سال 2016 میلادی، صفحه اصلی یا در اصطلاح Feed خود را تغییر داد و به جای اینکه به ترتیب زمانی انتشار پست‌ها از سوی صفحات دنبال شوندگان توجه کند، پست‌هایی که به نظر می‌رسید کاربر آنها را ترجیح می‌دهد را در جایگاه‌های بالاتر نشان داد.

در این مسیر، برای تشخیص اینکه یک کاربر کدام یک از پست‌هایی که در صفحه اصلی اینستاگرام خود می‌بیند را بیشتر ترجیح داده و آنها را دوست خواهد داشت، از هوش مصنوعی در اینستاگرام استفاده شد. الگوریتم‌های یادگیری ماشین تمام محتوای صفحه Feed اینستاگرام را مرور کرده و با استفاده از پست‌هایی که کاربر قبلا لایک کرده، برای آنها نظر نوشته یا آنها را ذخیره کرده، درک می‌کند که کدام یک از این مطالب مورد پسند کاربر خواهد بود. همین امر نیز به این پلتفرم اجتماعی کمک می‌کند تا طراحی صفحات خود و حتی نحوه نمایش اطلاعات در آنها را با توجه به سلایق هر یک از کاربران، شخصی سازی کند.

تشخیص محتوای نامناسب یا اسپم

همه روزه، حجم زیادی از اطلاعات، پیغام‌های شخصی (Direct)، پست‌های متنوع در اینستاگرام منتشر می‌شوند. بنابراین وجود مطالب نامناسب یا اسپم در میان آنها، اجتناب ناپذیر است. اما این پیغام‌ها چگونه شناسایی می‌شوند؟ اینستاگرام از الگوریتم تجزیه و تحلیل متن DeepText برای برخورد با پیام‌های اسپم استفاده می‌کند. این الگوریتم تقریباً مانند انسان عمل کرده و می‌تواند محتوای پیام را درک کند.

فیلتر اسپم اینستاگرام می‌تواند پیغام‌های اسپم در زبان‌های مختلف مانند انگلیسی، عربی و چینی را تشخیص دهد. این پیام‌ها پس از شناسایی، به طور خودکار حذف می‌شوند.

برخورد با نظرهای منفی یا تنفرآمیز

هیچکس تو را دوست ندارد!

تو زشت هستی!

تو موفق نخواهی شد!

رسانه‌های اجتماعی از دیرباز تاکنون پلتفرم موثری برای افراد مختلف، به ویژه نوجوانان بوده است. اما در این میان، اظهار نظرات تنفرآمیز در بخش نظرات یا حتی پیام‌های شخصی، موضوع مهمی است که می‌تواند تاثیرات جبران ناپذیری بر اذهان کاربران داشته باشد. به همین دلیل نیز اینستاگرام متعهد شده تا با بهره گیری از تکنیک‌های هوش مصنوعی، هر نوع تنفر، زورگویی یا نظرات توهین آمیز در این پلتفرم را پیش بینی کرده و تشخیص دهد.

به عنوان راه حلی برای مقابله با این موضوع، اخیراً یک ویژگی هوش مصنوعی در اینستاگرام راه اندازی شده که با توجه به لیستی از کلمات و عباراتی که در گذشته، به عنوان الفاظ توهین آمیز گزارش شده‌اند، نظرات مربوط به پست‌های مختلف را بررسی کرده و به کاربرانی که به طور سهوی یا عمدی از آنها استفاده می‌کنند، هشدار می‌دهد. این کار موجب می‌شود تا آنها بتوانند قبل از ارسال نظرات خود، آن را دوباره ارزیابی کرده و در صورت لزوم از کلمات بهتری استفاده کنند.

حوالی ماه اکتبر سال 2019 میلادی، اینستاگرام ویژگی جدیدی با عنوان Restrict راه اندازی کرد که به کاربران این پلتفرم اجازه می‌دهد به راحتی از کاربرانی که نظرات توهین آمیز یا نفرت انگیز ارسال می‌کنند، فاصله بگیرند. بنابراین اگر یک صاحب یک حساب کاربری، شخصی را Restrict کند، نظراتی که این شخص در زیر پست‌های این حساب کاربری منتشر کند، توسط دیگران دیده نخواهد شد.

جمع آوری اطلاعات مهم

اینستاگرام به عنوان یک رسانه اجتماعی که میلیون‌ها پست در آن به اشتراک گذاشته می‌شوند، می‌تواند به یک ابزار تجزیه و تحلیل فرهنگی مفید تبدیل شود. به عنوان مثال، طبق مطالعه‌ای که توسط دانشگاه کرنل در سال 2016 میلادی آغاز شد، گروهی از محققان با هدف نشان دادن تفاوت روندهای پوشاک فرهنگی در سراسر جهان (به ویژه با توجه به روند مد)، بر اساس زمان و مکان آنها، تحقیقی را آغاز کردند. آنها با استفاده از تکنیک‌های هوش مصنوعی در اینستاگرام قابلیتی با عنوان تشخیص اشیاء را طراحی کردند که می‌توانست انواع لباس‌ها را تشخیص دهد.

این گروه تحقیقاتی از این ویژگی استفاده کرد تا ببیند که چه گرایشات و تمایلاتی در دوره‌های مختلف در صنعت مد وجود داشته و به نظر عموم افراد (با توجه به تصاویری که در اینستاگرام منتشر می‌کرده‌اند) هر لباسی با چه چیزهایی ست می‌شود و این روند در دوره‌های مختلف چه تغییراتی داشته است. این تنها یک نمونه از سوالاتی است که می‌توان با استفاده از چنین قابلیت‌هایی به آن پاسخ داد.

حال تصور کنید که یک انسان شناس در 100 سال آینده، به تریلیون‌ها عکس از مردم مختلف سراسر دنیا، در طول قرن‌های متمادی دسترسی داشته و بتواند با استفاده از ابزارهای موثر و کاربردی برای تجزیه و تحلیل این عکس‌ها، اطلاعات کارآمدی را از آنها استخراج کند.

هوش مصنوعی در اینستاگرام چه تاثیری بر عملکرد و کارایی این پلتفرم دارد؟

با افزایش محبوبیت و استقبال از اینستاگرام، این سوال مطرح می‌شود که چه چیزی باعث محبوبیت این برنامه شده است؟ در پاسخ به این سوال، باید به این نکته اشاره کنیم که بخش عمده‌ای از رشد و مقبولیت گسترده اینستاگرام در میان کاربران، مربوط به استفاده استراتژیک از داده‌های کاربران و درک نیازمندی‌ها و علایق آنهاست.

اینستاگرام به عنوان یک شرکت بزرگ فناوری، از تکنیک‌های مختلف هوش مصنوعی برای ذخیره سازی داده‌ها، تجزیه و تحلیل و استخراج اطلاعات مهم از میان آنها استفاده می‌کند. همین امر نیز نقطه قوت این پلتفرم بوده و کاربران را از عملکرد آن راضی نگه می‌دارد.

امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید و با ما در دیگر مقالات وب‌سایت نوبل محتوا نیز همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.