ریپورتاژ آگهی چیست؟ و چه هدفی را دنبال می‌کند؟

ریپورتاژ آکهی

ریپورتاژ آگهی به صنف‌های مختلف کمک می‌کند تا محصولاتشان را به‌صورت حرفه‌ای به دیگران معرفی کنند. یک معرفی خوب تا حد زیادی می‌تواند در جذب مخاطب و کاربران مربوطه موثر واقع شود. افراد وقتی این آگهی‌ها را مطالعه می‌کنند نیازمند احساس اطمینان هستند؛ باید متوجه شوند این معرفی انجام شده فقط به دلیل این است که یک محصول کاربردی با کیفیت قرار است به فروش برسد نه اینکه احساس کنند یک مشاور فروش صرفا می‌خواهد یک محصول را به فروش برساند و نمی‌تواند هیچ تضمینی بر کیفیت محصول بدهد.

کسب و کارها برای موفقیت در ارائه‌ی محصولات و فروش آن‌ها به مشتری‌های مربوطه، نیازمند استفاده از رپورتاژ‌های آگهی هستند؛ آشنایی با طراحی، برنامه‌ریزی و ایجاد رپورتاژ‌های آگهی به موفقیت افراد و شرکت‌ها کمک خواهد کرد. در ادامه همراه نوبل محتوا باشید. 

ریپورتاژ آگهی چیست و چه ابزاری دارد؟

ریپورتاژ آگهی و یا Advertorial به عبارتی گزارش بی طرفانه‌ای است که در مورد یک موضوع، محصول یا برند خاصی اطلاعات مرتبطی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. وقتی این عنوان شنیده می‌شود عموم افراد به یاد آگهی‌های تبلیغاتی می‌افتند و شاید هم فکر کنند ریپورتاژ همان تبلیغات است؛ اما فرق ریپورتاژ با آگهی تبلیغاتی در این است که ریپورتاژ اطلاعات سودمند و برنانه‌ریزی شده‌ای از یک محصول یا کسب و کار را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که سبب می‌شود کاربران یک آشنایی اجمالی‌ای با محصولات و خدمات داشته باشند تا بتوانند با اطمینان به خرید بپردازند.

ریپورتاژ آگهی

برای ارائه‌ی یک ریپورتاژ مناسب که باید بر اساس اصول خاص و از پیش تعریف‌ شده‌ای تنظیم شود، می‌توان علاوه بر متن از ابزارهای دیگری مانند تصاویر، ویدئوها، نمودارها و … استفاده کرد تا بتوان یک محتوای هدفمند و مناسب برای انتقال درست پیام به مخاطب ایجاد کرد. و همچنین یکی از اصولی‌ترین مواردی که برای احترام به مخاطب ضروری است، درج عبارت ” ریپورتاژ آگهی ” در ابتدا و انتهای محتوا می‌باشد؛ این کار علاوه بر رعایت اصول اخلاقی از نظر گوگل هم نکته‌ی حائز اهمیتی است و به آن رتبه می‌دهد.

رپورتاژ آگهی چه کاربردی دارد؟ و هدف آن چیست؟

هدف ریپورتاژها انتقال و رساندن پیام‌ها به نحوی است که کاربران بعد از مطالعه‌ی این آگهی‌ها احساس بسیار خوبی راجع‌به محصول و برند مورد نظر داشته باشند و بتوانند به آن اعتماد کنند. درواقع می‌توان کاربرد ریپورتاژها را این گونه شرح داد که از آن‌ها برای معرفی درست محصولات و کسب و کارها به مخاطبان هدف استفاده می‌شود.

بعضا در سایت‌های مختلف با مطالبی مواجه می‌شویم که بعد از مطالعه‌ی آن‌ها احساس می‌کنیم نویسنده قصد نیرنگ و فریب مخاطب را دارد و قصد دارد به هر نحوی که شده مخاطب را به سمت خرید این محصولات سوق دهد. و گاه پیش می‌آید با این توضیحات اضافه حتی اطلاعات نادرستی به مخاطب منتقل شود که این برای کاربر خوشایند نیست؛ و حتی ممکن است به دلیل احساس ناخوشایندی که دریافت کرده است دیگر به این سایت‌ها مراجعه نکند.

پس با این توصیفات بهتر است ریپورتاژ آگهی به‌صورت داستان یا مطلبی جذاب و ملموس باشد که کاربران لذت ببرند و بازخورد مناسبی داشته باشند.

کاربردهای ریپورتاژ

ریپورتاژها چه انواعی دارند؟

ریپورتاژها انواع مختلفی دارند اما از مهم‌ترین انواع ریپورتاژها که تاثیر بسزایی در جذب مخاطب هدف و کاربران دارند می‌توان به تبلیغات اینترنتی، نوشتاری و رسانه‌ای اشاره کرد. تبلیغات اینترنتی مانند خبرنامه‌ها و وبسایت‌ها، تبلیغات نوشتاری مانند روزنامه‌ها و مجلات، و تبلیغات رسانه‌ای هم شامل تلویزیون و رادیو می‌باشند.

در هر کدام از بخش‌هایی که به آن‌ها اشاره شد به نحوی از ریپورتاژ استفاده می‌شود؛ به عنوان مثال در بخش تبلیغات رسانه‌ای که شامل تلویزیون و رادیو می‌باشد در پیام‌های بازرگانی از ریپورتاژها استفاده می‌شود و در بخش رادیو و پادکست‌ها در پایان برنامه از برندها به عنوان اسپانسر نام برده می‌شود. و همچنین در سینما هم می‌توان ریپورتاژهای آگهی را در تریلرها و تیزرهای تبلیغاتی به وضوح مشاهده کرد.

یک ریپورتاژ آگهی چه مزایایی دارد؟

این روزها معمولا اکثر سایت‌ها از ریپورتاژهای آگهی در صفحاتشان استفاده می‌کنند و این موضوع به یکی از دغدغه‌های افراد تبدیل شده است چرا که در بهبود سایتشان نقش بسزایی را ایفا می‌کند.

دریافت رتبه‌ ی گوگل بالا

دریافت رتبه‌ی بالای گوگل از دغدغه‌های اصلی صاحبان سایت‌ها می‌باشد. وقتی از بک‌لینک سایت‌های پربازدید در سایت مورد نظر استفاده شود، به دلیل اعتبار دامنه‌ی بالایی که سایت‌های پربازدید دارند، موتور جستجوی گوگل سایتی که از این بک لینک‌ها استفاده کرده باشد را همانند سایت‌های پربازدید، در شمار سایت های پر بازدید و رتبه برتر نمایش می‌دهد. ریپورتاژها همیشه در سایت باقی می‌مانند و این مسئله بر روی سئو سایت تاثیر بسیاری خواهد داشت.

بازدید زیاد سایت

علاوه بر استفاده از بک لینک سایت‌های معتبر در سایت، باید بک لینک سایت مورد نظر هم در سایت‌های معتبر قرار گیرد. سایت‌های منتشر شده، به دلیل ترافیک بسیار زیادی که دارند باعث می‌شوند لینک‌هایی که در درونشان قرار می‌گیرند توسط افراد بیشتری دیده شوند که این کار بازدید سایت مورد نظر را بیشتر خواهد کرد.

بهبود اطلاعات مخاطبان

ریپورتاژ آگهی برخلاف باقی تبلیغات به انتقال اطلاعات درست و آگهی بخش می‌پردازد. این موضوع ریپورتاژها را از سایر تبلیغات جدا می‌کند و به کاربران اطمینان خاطر می‌دهد که نیرنگ و فریبی در کار نیست.

مشتری شدن مخاطب

ارائه‌ی درست مطالب ریپورتاژ و نیازسنجی مناسب باید به‌صورتی باشد که کاربران متوجه نیازشان شوند و ترغیب شوند لینک خرید را دنبال کنند و به مشتری تبدیل شوند.

خصوصیات یک ریپورتاژ آگهی مناسب چیست؟

برای ایجاد یک رپورتاژ آگهی که مورد تایید گوگل باشد، باید به یک سری از نکات توجه کرد تا محتوا خصوصیات یک محتوای مناسب و جذاب را دارا باشد.

 مثلا اینکه باید به این نکته توجه شود که متن ریپورتاژ متنی است که اطلاع رسانی می‌کند و نباید به نحوی باشد که کاربران فقط تبلیغات آن‌‌را احساس کنند. و همچنین باید به نکات سئوی مطلب طوری توجه شود که احساسات مخاطب نادیده گرفته نشود و در طول کل مطالب اصول سئو رعایت شود. و یا اینکه بهتر است تعداد کلمات یک ریپورتاژ آگهی حدود ۱۰۰۰ کلمه باشد و حتما یک عکس سئو شده‌ی جذاب داشته باشد. و نکته‌ی دیگری که حائز اهمیت است استفاده از کلمات کلیدی خاص برای لینک‌ها می‌باشد که بهتر است برای بهتر بودن آن‌ها از مشاور کمک گرفت.

خصوصیات یک ریپورتاژ خوب

در خرید رپورتاژ آگهی باید به چه نکاتی توجه شود؟

  • سایت‌هایی که با کسب و کارتان مرتبط هستند را پیدا کنید و سعی کنید ریپورتاژها را در آن‌ها منتشر کنید.
  • سایت‌های خبری معمولا سایت‌های مناسبی برای انتشار ریپورتاژ‌ها هستند که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • به اعتبار و عمر دامنه‌ی سایت‌هایی که مدنظرتان هستند دقت کنید چرا که سایت‌هایی که دامنه‌ی بالاتر از ۵۰ دارند گزینه‌ی مناسبی می‌باشند.
  • به امتیاز اسپم اسکور سایت‌های آگهی دهنده توجه کنید، آن‌هایی که اسپم اسکوری بین ۰ تا ۳ دارند سایت‌های مناسبی‌اند.

کلام آخر

ریپورتاژهای آگهی قدرت بسیاری دارند و این روزها کمتر شرکت یا کسب و کاری را می‌توان پیدا کرد که از ریپورتاژ آگهی برای معرفی محصولات و کسب درآمد بیشتر استفاده نکند. البته همه‌ی ریپورتاژها هم نمی‌توانند بازخورد خوبی به کسب و کارها بدهند. در حین ایجاد این ریپورتاژها باید به اصول و مواردی توجه کرد تا در حدی با نظر و سلیقه‌ی کاربران هماهنگ باشد و بتواند کاربران را به مشتریان ثابت تبدیل کند و طوری نباشد که مشتریان ثابت و دائمی از دست بروند.

بعد از اینکه همه‌ی مراحل طراحی یک رپورتاژ آگهی برای کسب و کارتان را برای خود مرور کردید می‌توانید از طریق سایت‌های مربوطه اقدام به سفارش و خرید رپورتاژ آگهی مورد نظر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.