رشد کسب و کار به کمک بازاریابی ربایشی

بازاریابی ربایشی

برای افزایش فروش و جذب مخاطب روش‌های مختلفی وجود دارد. یکی از این روش‌ها توجه به بازاریابی است. اگر می‌خواهید که کسب و کار شما بیشتر از گذشته رونق پیدا کند، بهتر است فعالیت‌های بازاریابی خود را با توجه به جدیدترین متدها انجام دهید. اگرچه روش‌های مختلفی برای بازاریابی وجود دارد، اما در بین این روش‌ها بازاریابی ربایشی یا بازاریابی درون گرا نسبت به بقیه روش‌ها درخشش خاصی دارد.

ما در این مقاله از نوبل محتوا قصد داریم تا شما را با این تکنیک جدید بازاریابی آشنا کرده و راهکارها و استراتژی‌های بازاریابی درون گرا را برای شما بیان کنیم.

بازاریابی ربایشی چیست؟

اگر به دنبال موفقیت بیشتر در کسب و کار خود هستید، بهتر است به بازاریابی توجه کافی داشته باشید. به این دلیل که به کمک یک بازاریابی حرفه‌ای می‌توانید در کسب و کار خود پیشرفت چشم‌گیری داشته باشید. روش‌های مختلفی برای بازاریابی وجود دارد. اما برای داشتن یک بازاریابی خوب نمی‌توانید تمامی روش‌ها را امتحان کنید. چرا که هر کدام از این روش‌ها، بدی‌ها و خوبی‌های مخصوص به خودش را دارد.

به عنوان مثال تکنیک‌های قدیمی بازاریابی مانند تبلیغات تلفنی، برگه‌های تبلیغاتی و … دیگر باعث افزایش فروش و یا جذب بیشتر مشتری نخواهد شد؛ بنابراین بهتر است به دنبال جدیدترین و کارآمدترین روش‌های بازاریابی بروید.

در بین همه‌ی روش‌های جدید، تعداد اندکی از آنها نسبت به بقیه بهتر هستند و درخشش به خصوصی دارند. از جمله آن می‌توان به  بازاریابی ربایشی اشاره کرد که با عنوان‌های دیگری مانند بازاریابی درون گرا و جاذبه‌ای  نیز شناخته می‌شود. بازاریابی درون گرا یکی از جدیدترین شیوه‌های بازاریابی است که در آن با ایجاد محتوای مناسب، جذاب و گیرا می‌توانید مشتریان بسیار زیادی را جذب کسب و کار خود کنید.

در واقع هر چقدر بتوانید با ایجاد محتوای مفید و ارزشمند، منابع آموزشی به روز را به کاربران خود ارائه دهید، آنها بیشتر به سمت برند شما جذب خواهند شد. به طوری که بعد از مدتی جزو یکی از وفادارترین مشتریان شما قرار خواهند گرفت.

بازاریابی ربایشی چیست

روش‌های بازاریابی زیر در گروه بازاریابی درون‌گرا قرار دارد. از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد یک وب سایت با مطالب عالی و به روز و آموزش‌های حرفه‌ای
 • ایجاد پست‌ها و مطالب جذاب در سایت، کانال‌های شبکه‌های اجتماعی موبایل و یا وبلاگ
 • افزایش سئو سایت از طریق افزایش رتبه در گوگل
 • ایجاد پادکست‌ها و خبرنامه‌های پرمحتوای ایمیلی
 • ایجاد ویدئوهای کاربردی و آموزنده در شبکه‌های اجتماعی

تفاوت  بازاریابی درون گرا با بازاریابی برون گرا

همانطور که از نام بازاریابی درون گرا مشخص است، هدف در این نوع بازاریابی این است که با سیاست‌های خاص، مشتری را به سمت خود جذب کنید. در واقع شرایطی را باید ایجاد کنید که مشتری در صورت نیاز خودش به سراغ شما بیاید؛ بنابراین به جای اینکه شما به سمت مشتریان خود بروید، تلاش کنید تا با جلب توجه مخاطب، او را به سمت برند خود ترغیب کنید.

در مقابل بازاریابی ربایشی نوع دیگری از بازاریابی به نام بازاریابی برونگرا وجود دارد که از آن جمله می‌توان به پیام‌های بازرگانی تلویزیونی، ایمیل‌های تبلیغاتی، تماس‌های سرد و … اشاره کرد. در واقع در این نوع از بازاریابی به علاقه و یا اجازه مخاطب توجه خاصی نمی‌شود؛ بنابراین این حس به مخاطب منتقل می‌شود که مطالب مزاحم او هستند؛ بنابراین بیشتر مردم سعی می‌کنند تا از این حجم از تبلیغات دوری کنند.

به عنوان مثال ممکن است برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که در زمان پخش تبلیغات تلویزیونی، تمایلی به دیدن آن نداشته باشید. در نتیجه سعی می‌کنید که با عوض کردن کانال، محتوای دیگری را ببینید. همچنین در صورت ارسال پیام‌های تبلیغاتی به ایمیل شما سعی می‌کنید که بدون باز کردن، آنها را حذف کنید.

 اما در بازاریابی درون گرا تمامی هدف، تمایل و اجازه مخاطب است. در واقع هدف ما در این نوع بازاریابی برآورده کردن تمام خواسته‌های مخاطب است. بدین صورت که شما با گذاشتن یک مطلب مفید در وبلاگ خود، این اجازه را به کاربر می‌دهید که با جستجوی محتوای مورد نیاز خود، وبلاگ شما را پیدا کند.

بنابراین شما بدون تبلیغات آزاردهنده و با ایجاد اعتماد در مشتریان خود، به طور مستقیم مشتریان را جذب برند خود می‌کنید و از این طریق کسب و کار شما رونق پیدا می‌کند.

تفاوت بازاریابی درونگرا با برونگرا

مزیت بازاریابی درون گرا برای کسب و کارها

 • مفید برای تمامی کسب‌وکارها: فرقی نمی‌کند که کسب و کار شما در رابطه با چه موضوعی است. چرا که بازاریابی ربایشی برای تمامی کسب و کارها مفید است و باعث ارتقا شغلی می‌شود. در واقع به کمک این نوع بازاریابی دیگر فقط به معرفی محصولات خود نمی‌پردازید. بلکه به کمک این نوع بازاریابی می‌توانید کسب و کار خود را تبدیل به یک موتور فروش کنید.
 • سرمایه گذاری بلند مدت: یکی از روش‌های بازاریابی در دیجیتال مارکتینگ، تبلیغات کلیکی است. اگرچه این روش راهکاری مناسب برای افزایش ترافیک وب سایت شما است، اما بدون بازاریابی درون گرایی نمی‌توانید نتیجه‌ی بلندمدتی داشته باشید.
 • سرعت بیشتر در فروش: بازاریابی درون گرایی و یا همان جاذبه‌ای باعث افزایش اعتماد کاربران می‌شود. چرا که مطمئنا فیلم‌ها، نوشته‌ها و مطالب پر محتوای شما در وبلاگ‌ها و سایر شبکه‌های اجتماعی بعد از مدتی تاثیر خودش را خواهد گذاشت. در نتیجه این مطالب کمک می‌کند تا چرخه‌ی فروش شما بیشتر از قبل شود.
 • جایگاه بهتر در بین رقبا: این نوع بازاریابی باعث می‌شود که نه تنها در بین مشتریان بلکه در بین رقبا نیز جایگاه بهتری داشته باشید. در واقع به کمک این نوع بازاریابی فروش چشم‌گیری در بین رقبا خواهید داشت و این موفقیت به صورت طولانی مدت است.
 • تاثیرگذاری سریع بر روی مشتریان: برخلاف بازاریابی سنتی، تاثیر این نوع بازاریابی به صورت لحظه‌ای نیست. به این دلیل که شما در بازاریابی ربایشی برنامه‌ریزی طولانی مدت و منظم برای کسب و کار خود دارید. این ویژگی این حس را به مخاطب منتقل می‌کند که شما در مسیر موفقیت کسب و کار خود جدی هستید. در نتیجه می‌توانید بعد از مدتی به بهترین جایگاه‌ها برسید.
 • شناخت بهتر کاربران هدف: با تجزیه و تحلیل برخی اطلاعات مانند نوع مخاطبان، شرایط مخاطبان و … زودتر به نتیجه می‌رسید. چرا که می‌توانید مخاطبان خاص خودتان را بهتر بشناسید.
 • بازاریابی

استراتژی‌های مهم در بازاریابی ربایشی

برای انجام بازاریابی درون گرا ابتدا نیاز است تا آموزش کافی ببینید. همچنین نیاز است تا همیشه به دنبال تجزیه و تحلیل کار خود باشید. سپس با یک برنامه ریزی مناسب می‌توانید کسب و کار خودتان را رونق ببخشید.

اگر می‌خواهید در بازاریابی درون گرا موفقیت بسیاری کسب کنید، بهتر است استراتژی‌های زیر را در نظر داشته باشید. چرا که برای انجام این نوع از بازاریابی نیاز به دانش و مهارت خاصی دارید.

 • زمان‌بر بودن بازاریابی جاذبه‌ای: برای به ثمر رسیدن بازاریابی ربایشی باید حوصله زیادی خرج کنید. در واقع برای این نوع بازاریابی نباید انتظار یک معجزه سریع داشته باشید. ابتدا باید کسب و کار خود را خوب بشناسید. سپس اطلاعات کافی نسبت به مخطبان خود پیدا کنید. در نهایت با یک برنامه ریزی دقیق در مسیر کسب و کار خود پیش روید.
 • یادگیری مداوم: برخلاف تصور عموم، بازاریابی درون گرا یک روش ساده نیست. بلکه برای مسلط شدن به آن نیاز به زمان بسیار زیاد و یادگیری مداوم دارید. از طرف دیگر به دلیل تغییر و به روزرسانی این روش ممکن است در آینده شیوه‌های حال حاضر این نوع بازاریابی تغییر پیدا کند؛ بنابراین تسلط کافی به پیچ و خم‌های این نوع بازاریابی عملا غیر ممکن است.
 • فعالیت حرفه‌ای در بازاریابی درون گرا: برای انجام این نوع بازاریابی نیاز به یک تیم حرفه‌ای دارید. چرا که انجام این کار توسط یک نفر امکان‌پذیر نیست؛ بنابراین این تیم حرفه‌ای باید به مدت چند سال تحت آموزش قرار بگیرد تا بتواند کارهای این مدل از بازاریابی را به خوبی انجام دهد.

به عنوان مثال تیم حرفه‌ای بازاریابی ربایشی شما باید مهارت‌های لازم در زمینه‌ی طراحی وب، سئو، تولید محتوا، تخصص در مبحث شبکه‌های اجتماعی و … داشته باشد تا بتواند با تولید محتوایی کاربردی و مطابق با سئو باعث جذب مخاطب به سایت شما شود.

استراتژی بازاریابی ربایشی

سخن نهایی

ما در این مقاله به بررسی نوع جدیدی از بازاریابی به نام جاذبه‌ای، ربایشی و یا همان درون گرایی پرداختیم. این نوع بازاریابی برخلاف سایر روش‌های سنتی به جای دنبال کردن مشتری، مشتری را مشتاق می‌کند تا به سمت کسب و کار شما بیاید.

این نوع بازاریابی شامل مواردی مانند تولید محتوا، وبلاگ نویسی، سئو، بازاریابی ایمیلی و … است که اگر به صورت درست و مناسب استفاده شود، می‌تواند بازدهی کسب و کار شما را بالا ببرد. در نتیجه زودتر به فروش بالا و سود بیشتر خواهید رسید.

در صورت داشتن هرگونه سوال و یا راهنمایی می‌توانید زیر همین پست نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.